Det blev inte heller många farliga lägen att notera, lagen hade två skott på mål vardera.
Målvakterna Kristoffer Nordfeldt, AIK, och Warner Hahn, Hammarby, stod båda för fina räddningar som ledde till det mållösa resultatet.
Spelmässigt gick Hammarby inte att känna igen jämfört med tidigare under säsongen.
— Vi visste att det här är ett svårt ställe att komma till. Kryss är väl rättvist och speglar matchen, och det är jag nöjd med såklart. Men absolut, vi vill spela fler minuter "Hammarby-fotboll". Med hur svåra AIK är att möta hemma så är det en jättestark poäng, säger Hammarbys tränare Kim Hellberg till Max.
"Måste fatta"
Något AIK lite oväntat hade mer av var tillfällen i offensivt straffområde, en statistikkolumn Hammarby brukar dominera i sina matcher.
— Någonstans måste man börja förstå att vi är ett ganska bra fotbollslag. Vi har mött alla de bästa lagen som alla säger är så bra och jag tycker att vi gör det ganska bra när vi möter dem, säger John Guidetti om AIK:s match och säsong.
AIK är obesegrat i allsvenskan 2025 och toppar tabellen. Mjällby har dock chansen att ta över förstaplatsen på måndagen när man tar emot BP på Strandvallen.
Kaos inför matchen
Dramat började annars redan innan matchen.
Avsparkstiden behövde skjutas upp med 15 minuter, efter problem i pendeltågstrafiken, vilket gjorde att supportrarna inte kunde ta sig till arenan i tid.
Enligt Expressen uppger polisen att ett evenemangståg vid Södra station behövde evakueras. Detta efter att tåget utsatts för omfattande skadegörelse.
Tåget ska före evakueringen ha stått stilla under lång tid utan möjlighet att öppna dörrarna, vilket skapade panik på det fullsatta tåget, rapporterar Aftonbladet.
Tidigare under söndagen har också ett polisingripande skett på Södermalm i Stockholm, där ett tjugotal supportrar ska ha avlägsnats från en restaurang på grund av ordningsstörningar.
— Bland annat har föremål kastats mot polis, säger polisen till tidningen.