Nyheter24
Annons

Sinner vann Wimbledon – hyllade rivalen

Publicerad: 13 juli 2025, kl. 20:24
Uppdaterad: 13 juli 2025, kl. 21:38
Jannik Sinner vann sin första Wimbledon-titel. Foto: Kin Cheung/AP/TT

Jannik Sinner tog hem karriärens första Wimbledon-titel. Efter segern vände sig italienaren direkt till sin motståndare och rival Carlos Alcaraz. Du kommer hålla i den här pokalen många gånger, sade Sinner i segerintervjun.

Jannik Sinner är känd för att ha en tävlingsskalle på plan och att vara ödmjuk utanför den. Efter att ha slagit Carlos Alcaraz med 3–1 i set (4–6, 6–4, 6–4, 6–4) i finalen visade han största möjliga respekt för sin motståndare.

”Du får mig att bli bättre varje dag”

— Tack för den spelare du är. Det är alltid så svårt att spela mot dig men vi har en fantastiskt relation på och utanför banan. Du kommer hålla i den här pokalen många gånger, och du har ju redan två, sade 23-åringen till publikens stora jubel.

Alcaraz hade även han, innan Sinner tog till orda, hyllat sin motståndare inne från centercourten:

— Jag är verkligen glad för din skull och glad att kunna bygga upp en riktigt bra relation och rivalitet på planen. Du får mig att bli bättre varje dag.

Annons
Rivaler på plan. Vänner utanför den.
Rivaler på plan. Vänner utanför den.

Sinner fick sin revansch

Senast duon gjorde upp var i den redan historiska finalen i Franska mästerskapen tidigare i somras. En match som pågick i hela fem och en halv timme.

Den gången var Alcaraz starkast. Nu fick Sinner sin revansch.

— Jag hade en väldigt tung förlust i Paris, men det spelar ingen roll hur man vinner eller förlorar, det viktiga är att man förstår vad man gjorde för fel och det är exakt vad vi gjorde, sade Sinner och avslutade, om att ta hem Wimbledon för första gången:

— Jag och mitt team sa innan matchen att vi aldrig trodde att jag skulle vara här när jag var liten. Jag lever min dröm.

I och med segern inkasserade Sinner sin fjärde grand slam-titel, medan Alcaraz vinstsvit i den klassiska turneringen stannade på två år.

Med sina fyra grand slam-titlar är italienaren nu bara en titel ifrån sin spanska rivals facit på fem.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons