När van Leuven, som tävlar i damklassen, ställdes mot Lorraine Winstanley försökte personer störa matchen. I publikhavet reste sig en person upp med en banderoll med texten ”Han är en man”, och en annan med en tröja där det stod ”Rädda damidrotten”.
Enligt The Telegraph togs personerna om hand av säkerhetspersonal och avlägsnades från lokalen. Det bekräftades senare även av en talesperson för tävlingen.
På plattformen X skriver en av aktivisterna att ingripandet från säkerhetspersonalen hade varit en ”fruktansvärd uppvisning av brutalt våld mot kvinnor som inte ens fick chansen att säga ”han är en man" innan de släpades ut".
Inför turneringen sade Noa-Lynn van Leuven: ”Jag älskar den här sporten för mycket och varför skulle jag låta någon annan förstöra min passion?”.
van Leuven vann matchen mot Lorraine Winstanley men åkte ut ur tävlingen i följande match.
Frågan om transpersoners medverkan i diverse idrottstävlingar är hett omdebatterad. Förra veckan stoppade USA:s olympiska kommitté transkvinnor från att tävla i damidrott. Det efter president Donald Trump skrivit under dekretet som stoppar transpersoner från att tävla i dam- och flicktävlingar i USA.