"Vi skrev inte kontrakt med Shon eftersom kommentarerna han gjorde online inte är förenliga med Fortunas värderingar", skriver en talesperson för klubben till tidningen The Athletic.
Weissmans utspel skedde efter Hamas attack mot Israel den 7 oktober 2023 och Israels efterföljande invasion. Enligt tidningen ska Weissman ha uppmanat till våldsamma vedergällningar och gillat och delat andra inlägg på sociala medier som uppmanat våld mot befolkningen i Gaza.
Enligt uppgifter i flera internationella medier hade den före detta landslagsmannen redan rest till Düsseldorf och genomfört den obligatoriska läkarundersökningen med klubben. Men efter att uppgifter om affären läckt ut i tysk press och supportrar protesterat mot värvningen på sociala medier backade klubben.
”Fortuna är engagerade i att bekämpa våld och hat. Så det vi funnit har lett till att vi nu beslutar att inte skriva kontrakt med spelaren", fortsätter uttalandet.
Enligt en talesperson för Weissman känner han ånger och hävdar att utspelen skedde när spelaren var känslosam efter attacken den 7 oktober.