Nyheter24
Annons

Europaäventyret slut – dubbla syndabockar i AIK

Publicerad: 14 aug. 2025, kl. 21:02
Uppdaterad: 14 aug. 2025, kl. 21:34
AIK är utslaget i kvalet till Conference League. Arkivbild. Foto: Magnus Lejhall/TT

Straffmiss, självmål och bortdömt mål. Fru Fortuna stod inte på AIK:s sida i bortareturen mot Györi i den tredje kvalomgången till Conference League. Det är smärtsamt. Det är inga tvivel om det, säger AIK:s tränare Mikkjal Thomassen i Expressens sändning efter uttåget.

AIK fick en tuff start på matchen när Györi prickade ribban redan i den fjärde matchminuten. Det satte tonen för den första halvleken som dominerades av ungrarna.

Strax efter halvtimme gav det också utdelning. Ett vackert inlägg träffade serben Zeljko Gavrićs fot, som enkelt kunde stöta in 1–0.

På tilläggstid av den första halvleken såg AIK först ut att ha tagit ledningen igen i totalställningen när Filip Benković nådde högst på en hörna och nickade bollen i mål. Men den belgiske domaren Lawrence Visser ville annat och dömde bort målet efter en fasthållning från AIK:s Benjamin Tiedemann Hansen.

Den andra halvleken skiljde sig inte mycket från den första. Györi hade ett tydligt övertag på det, för dagen, helt svartklädda bortalaget.

AIK fick ett ypperligt läge att kvittera matchen och återta totalledningen när man tilldömdes en straff efter en hörna. Men lagkaptenen Anton Salétros lyckades inte överlista ungrarnas målvakt.

Efter en dryg timmes spel var det sedan Salétros mittfältskollega Aron Csongvai tur att hamna i centrum när han styrde in en Györi-hörna i eget mål.

— Vi var inte skarpa nog. Vi är för oprecisa och så är det tajta marginaler som inte går vår väg, säger Thomassen och fortsätter:

— Det är smärtsamt. Det är inga tvivel om det.

Efter det blev det inga fler mål och matchen slutade 2–0 (totalt 3–2) till ungrarna.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons