Nyheter24
Annons

Sverige är klart för fotbolls-VM – här är alla tv-tider

Publicerad: 1 apr. 2026, kl. 09:05
Uppdaterad: 1 apr. 2026, kl. 09:48
Allt du behöver veta inför fotbolls-VM.
Allt du behöver veta inför fotbolls-VM. Foto: Jonas Ekströmer/TT & Fredrik Sandberg/TT & Jessica Gow/TT

Sverige är ett av 48 lag – rekordmånga – som gör upp i sommarens fotbolls-VM. Det här väntar de blågula fotbollsherrarna i det som beskrivits som Donald Trumps propagandamästerskap.

När drar fotbolls-VM i gång?

Fotbolls-VM spelas i tre länder – Mexiko, USA och Kanada – med premiär den 11 juni när en av värdnationerna, Mexiko, tar emot Sydafrika på Aztekastadion i Mexico City.

VM-finalen spelas i USA, i East Rutherford, New Jersey, den 19 juli.

Då spelas Sveriges matcher i VM (svensk tid)

Måndag 15 juni (04.00): Sverige–Tunisien, Estadio BBVA i Monterrey, Mexiko.

Annons

Lördag 20 juni, midsommardagen (19.00): Nederländerna–Sverige, NRG Stadium i Houston, USA.

Fredag 26 juni (01.00): Japan–Sverige, AT& Stadium i Dallas, USA.

Jonas Ekströmer/TT
Foto: Jonas Ekströmer/TT

Vilken tv-kanal sänder matcherna i VM?

Mästerskapet delas av SVT och TV4.

Annons

TV4 sänder VM-premiären Mexiko–Sydafrika medan SVT sänder Sveriges premiärmatch mot Tunisien, samt den avslutande gruppspelsmatchen mot Japan. Sverige–Nederländerna sänds i TV4.

Rekordmånga lag

För första gången har herrarnas fotbolls-VM utökats till 48 lag. Det innebär väldiga 104 matcher sett över hela mästerskapet.

Var ska Sverige spela sina matcher i VM?

Trots att premiären spelas i Mexiko kommer Sverige ha sin bas i Texas, på FC Dallas Stadium, hemmaplan för MLS-laget FC Dallas.

Annons

För en trolig VM-spelare, backen Herman Johansson, är det bekanta marker. 28-åringen spelar sedan årsskiftet för klubben.

Sveriges väg fram till VM

I slutet av maj samlas landslaget för ett förläger på hemmaplan, förmodligen i Stockholmstrakten. Lägret följt av två landskamper, borta mot Norge den 1 juni och sedan ett sista VM-genrep mot ett ännu inte klart motstånd, högst troligt på hemmaplan.

Senast fem dagar före premiären måste landslaget sedan vara på plats i USA, enligt regler från Internationella fotbollsförbundet (Fifa).

Annons
Pontus Lundahl/TT
Foto: Pontus Lundahl/TT

Trumps propaganda-VM

Många ser mästerskapet som Donald Trumps egen lilla propagandaföreställning. Den amerikanske presidenten är god vän med Fifas ordförande Gianni Infantino, som i sin tur mottagit massiv kritik för att bland annat ha delat ut ett nytt ”fredspris” till Trump.

Hur blir det med Iran?

Sommarens VM är en idrottspolitisk krutdurk, inte minst aktualiserat av Irans deltagande. Det iranska laget är inkvalat och har lottats in i grupp G med matcher mot Nya Zeeland, Belgien och Egypten i Los Angeles och Seattle i juni. Frågan är om de kommer in i landet, och om de ens vill delta, efter att USA tillsammans med Israel i februari inlett krig mot Iran. På tisdagen sade dock Fifa-basen Gianni Infantino att det var klart att Iran ska spela VM som planerat.

Även personer från andra VM-klara nationer som Haiti, Senegal och Elfenbenskusten riskerar att inte få inresetillstånd på grund av nya amerikanska resebegränsningar.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons