Aspirinmasken!!!

Detta är alltså ”receptet” på aspirinmasken. Det är den bästa huskur jag testat någonsin. Helt otroligt bra. Den tar bort acneärr, jämnar ut hudtonen, motverkar och tar bort finnar, gör huden ren och klar och UTPLÅNAR pormaskar totalt, även de mest envisa. Man får en sjuk lyster i ansiktet också!

Krossa några aspirin (Update: Vanliga aspirintabletter! Heter bara aspirin på Apoteket!), typ 4-5 stycken så de blir till ett vitt pulver. Det ser typ ut som knark.
Dra ner pulvret i ett glas.
I med yttepyttelite vatten. De ska liksom bli en kräm som ej är rinnig. Dutta i vatten med fingrarna typ.
När aspirinen lösts upp, ha i lite youghurt och honung.
Kleta ut på väl rengjort ansikte. Akta ögonen.
Låt sitta cirka 20-30 minuter (ibland kan du köra kortare eller bara använda den som skrubb i duschen)
Skölj bort ordentligt.
Jag brukar köra en bra fuktmask direkt efteråt så man inte blir för uttorkad, sjukt viktigt att återfukta efteråt!

UPDATE:
erik
brustabletter eller vanliga? och hur mycket av de andra ingredienserna ska man blanda i?
Svar: Vanlig Aspirin! Pyttelite vatten, och eventuellt en tesked youghurt och lite honung. Det går som sagt utan youghurt och honung också om man vill!

sofia
bör man ha SPF i ansiktet ett tag efter?
svar: Ja det borde man! Huden blir lite känslig…Typ bildas ju helt ny hud så absolut.

  1. Postat av: Ulrika
    Förlåt för dum fråga men ska det vara tabletter eller brustabletter? Heter det bara aspirin på apoteket?? Tusen tack
    2011-02-08 @ 15:36:34
  2. Postat av: Karin
    Fan va bra. Var precis på apoteket och köpte aspirin och tänkte googla "aspirinmask" när jag kommit hem, men det behövdes alltså inte. Har sjukt stora förväntningar nu...
    2011-02-08 @ 16:50:01
  3. Postat av: sofia
    bör man ha SPF i ansiktet ett tag efter?
    2011-02-08 @ 20:27:55
    hurtin4certain.blogspot.com
  4. Postat av: Emma
    men va faan...jag var till apoteket idag, och kvinnan där sa att det gamla vanliga aspirinet slutats tillverka så snart kan man inte köpa det längre. Vilken aspirin ska man ta då?
    2011-02-08 @ 20:50:38
  5. Postat av: erik
    brustabletter eller vanliga? och hur mycket av de andra ingredienserna ska man blanda i?
    2011-02-09 @ 12:17:20
  6. Postat av: isabelle
    tar den bort finnar? :)
    2011-02-20 @ 12:21:51
    isabelleg.blogg.se
  7. Postat av: Ester
    Geggade just ihop en sats och nu när jag sitter med det i ansiktet så slår det mig att du kanske driver med oss. Skulle inte detta va ett perfekt april-skämt (om det var april)? Hur kul vore det inte att få massa människor att köpa värktabletter och gegga in ansiktet med? :P Fast då skulle man ju dra till med nåt värre, typ vitlök.
    2011-03-04 @ 17:04:45
  8. Postat av: Linn
    Tar masken bort ens solbränna om man har solat innan och är lite solbränd?
    2011-04-10 @ 12:32:58
  9. Postat av: brill
    gör aspirinmasken utan honing eller yoghurt. då blir det ganska torr kan jag ju säga. har nog andats in säkert en hel tablett. nu svider det i näsan, har nyst tre gånger. hoppas dock på snygg hud.
    2011-04-21 @ 12:18:27
  10. Postat av: Hanna
    Ett tips är att göra den utan att krossa tabletterna, droppa bara vatten så löses de upp. Så slipper man momentet att krossa hehe.
    2011-11-02 @ 22:46:00
    tresvartkatt.blogg.se

Kommentera