Två av Sveriges mest folkkära artister ska turnera ihop för första gången – Tommy Körberg och Helen Sjöholm.
Två av Sveriges mest folkkära artister ska turnera ihop för första gången – Tommy Körberg och Helen Sjöholm. - Foto: Henrik Montgomery/TT

Första gången – Sjöholm och Körberg turnerar ihop

För första gången – Helen Sjöholm och Tommy Körberg ska turnera ihop på egen hand. Jag ska kämpa för att få sjunga så mycket som möjligt med Tommy, säger Helen Sjöholm.


Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt Prenumerera
X

Gillar du artikeln?

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.

Välj nyhetsbrev
Fakta: Helen Sjöholm och Tommy Körberg ihop

Fem gånger Helen Sjöholm och Tommy Körberg har samarbetat

+ Som sig själva i Richard Hoberts film "Där regnbågen slutar" (1999).

+ På skiva och turné med Benny Anderssons orkester där Helen Sjöholm har sjungit sedan starten 2001. Körberg kom med något år senare.

+ I den svenska versionen av musikalen "Chess" (2002).

+ I musikalen "My fair lady" (2008).

+ I musikalen "Änglagård" (2023).

De är två av landets mest folkkära sångare och har stått på scen ihop i många sammanhang, ofta med Benny Anderssons och Björn Ulvaeus musik.

Men i sommar ska Helen Sjöholm och Tommy Körberg turnera ihop för första gången.

— Det har alltid tidigare varit knutet till en föreställning eller till det breda uttrycket i Benny Anderssons orkester. Så vi har känt att det vore kul att att testa att sjunga ihop i lite annat som vi inte har gjort än, säger Helen Sjöholm.

Tommy Körberg och Helen Sjöholm har gjort succé i musikalen 'Änglagård', som de återkommer till i vår.
Tommy Körberg och Helen Sjöholm har gjort succé i musikalen "Änglagård", som de återkommer till i vår.

Comeback i "Änglagård"

Helen Sjöholm och Tommy Körberg har gjort stor succé som Rut och Gottfrid i musikalen "Änglagård". Och nästa år gör de båda comeback i föreställningen när den sätts upp i Malmö och Göteborg i maj och juni.

På den egna turnén blir det en lite annan repertoar, men exakt vad är ännu oklart.

— Det vet vi inte riktigt ännu, men vi vet förstås att vi måste göra sådant som folk vill höra. Så det blir både överraskning och igenkänning, säger Tommy Körberg.

Det blir premiär i Dalhalla i Rättvik den 29 juli.

Country

Körberg beskriver arbetet med repertoaren som en aktiv demokrati där alla får komma med förslag.

— Vi fladdrar åt alla håll. Alla kort kommer upp på bordet och sedan ska vi vaska. Det kommer upp countrylåtar..., säger Helen Sjöholm.

Country?

— Ja, det är det som är sjukt kul med Tommy och det band vi ska ut med. Vi har ju en väldig bredd, särskilt Tommy, så vi kan dra åt många håll.

Tommy Körberg är ständigt aktuell, trots att han nyligen gjorde föreställningen "Grand finale", som man skulle kunna tolka som ett avsked.

— Ja, det var ju en titel som jag hade hittat på. För "resumé" lät så jävla tråkigt. Men det låter ju som att jag skulle trilla av pinn... Men det gör jag inte. Jag ska sjunga tills jag stupar, säger Körberg som är 76 år.

— Men jag är dyslektiker, jag är bara 67 år, tillägger han och skrattar.

TT
/
/
/
/
/
/
/

stats