Handelskriget som har tagit fart efter president Donald Trumps tullchock den 2 april har gjort vinster, försäljning och till och med orderingången i första kvartalet till ganska ointressanta för aktiemarknaden.
— Det här kan gå till historien som en av de absolut mest irrelevanta rapportsäsongerna någonsin, säger Lars Söderfjell, aktiechef på Ålandsbanken.
Stor försäljning i USA
Nu handlar allt om tullfrågan. Och hur tullarna slår mot svenska börsbolag är svårt att säga så länge det inte finns någon tulluppgörelse mellan EU och USA.
"De som får mest problem är de som säljer mycket i USA som tillverkas i Kina eller Asien – eller andra länder med riktigt höga tullar, i synnerhet om de har konkurrenter med lokal produktion i USA", skriver Esbjörn Lundevall, aktiestrateg på SEB i en kommentar.
Svenska bolag som exporterar stål och bilar till USA möts just nu av 25-procentiga tullar. Snart kan samma tullsats gälla bildelar och läkemedel.
Bland svenska börsbolag har Securitas och Skanska en mycket stor försäljning i USA. Men deras produktion är väldigt inhemsk till sin karaktär och då spelar tullarna egentligen ingen roll – så länge konjunkturen inte påverkas negativt.
För andra – som Sandvik och SKF – är läget desto kärvare. De är också USA-exponerade, men har en väldigt stor andel import i sin produktion och försäljning i USA.
"Osäkerheten är enorm"
Pausade investeringar och prognoser som skrotas kan bli ett återkommande tema i rapporterna. Men beslut om att flytta produktion eller stora personalneddragningar väntas inte – ännu.
— Tullfrågan kommer att behöva lösas först, säger Hedberg.
Stockholmsbörsen har tappat omkring 8 procent sedan årsskiftet. Detta trots lyftet efter Trumps paus av delar av tullarna. Om EU kan göra upp med Trump och stabilisera tullfrågan – och centralbankerna sänker räntorna – kan det bli en återhämtning senare i år, tror proffsen.
— Men i det läge som är just nu lutar det mer åt att vi fortfarande ser att riskerna är höga. Jag tror inte vi har sett det sista kring tullarna ännu, säger Hedberg.
"Det finns absolut möjligheter till en stark återhämtning och att året slutar på tvåsiffrigt plus, men osäkerheten är enorm", skriver Lundevall.
— Det kan sluta på plus. Men då krävs att man kommer fram till bra handelsavtal, som gör att ekonomin kan få ny fart, säger Söderfjell.