Volvos vd Martin Lundstedt beskriver kvartalet som fyllt av osäkerhet och ”vänta och se” bland kunderna framför allt i Nordamerika. Detta utifrån den oro kring president Donald Trumps tullutspel. Under kvartalet har tullarna haft en ”begränsad påverkan”, menar Lundstedt.
— Men den större påverkan är att det här skapade lite vänteläge i ekonomin, inte minst i USA. Det ser vi bland våra kunder och vi har en lägre orderingång.
Om EU:s eventuella motåtgärder kan innebära negativa effekter menar Lundstedt att grundinställningen är att ju färre tullar desto bättre. På frågan om Volvo begärt något undantag i EU:s pågående tullförhandlingar med USA säger han att Volvo "inte jobbar på det sättet". Snarare försöker man förklara effekterna – både för den amerikanska och den europeiska administrationen – men beslutet är upp till politiken.
— Jag tror att det är viktigt som företagsledning, men även som bolag, att koncentrera sig på vad du kan påverka själv och inte sätta sig i hörnet och tycka synd om sig.
Agerar
Medan den europeiska marknaden beskrivs som stabil är osäkerheten desto större kring Nordamerika, enligt bolaget som nu tvingats att agera. Volvo håller på att minska produktionskapaciteten där för att anpassa sig till den lägre efterfrågan.
Nettoomsättningen sjönk samtidigt till 122,8 miljarder, från 140,2 miljarder ett år tidigare. Men Lundstedt är inte orolig för försäljningssiffran.
— Dels för att vi befinner oss i den här delen av konjunkturen och den ekonomiska cykeln. Sedan har vi också en valutaeffekt i att den svenska kronan har stärkts. När vi översätter det hem till Sverige så får vi den här effekten helt enkelt.
Ökad aktivitet i Europa
På frågan om det finns risk för personalneddragningar i Sverige säger Lundstedt att Volvo har en god orderaktivitet och därmed behov av leveranser på den europeiska verksamheten. Det gäller även de marknader som den europeiska verksamheten försörjer.
Volvo har under kvartalet successivt ökat aktiviteten, inte minst i Sverige men även i Europa, något som Lundstedt kallar för "glädjande". Samtidigt präglas världen av osäkerhet och därför behövs också en flexibilitet.
— Just nu så ser det bra ut för den europeiska verksamheten, säger Lundstedt.
Så inga orosmoln gällande neddragningar?
— Inte just nu.