Nyheter24
Annons

Läkare om växtdrogerna: Ungdomar som fastnat

Publicerad: 8 sep. 2024, kl. 08:24
Bara under förra året importerades 41 ton kratom till Sverige. Foto: MAGNUS LEJHALL
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Förra året importerades 41 ton kratom lagligt till Sverige eftersom växten i sig inte är narkotikaklassad. Kratom säljs öppet på nätet och i butiker.

Kratom i låga doser ger lätta stimulerande och euforiska effekter – enligt Figueroa Sepulveda "uppåttjackliknande symtom" – och i högre dos opiodliknande effekter.

Juan Figueroa Sepulveda säger att man på mottagningen sett en viss spridning av kratombruk, men att spridningen inte tagit fart.

— Men det är ungdomar som kommer hit och har fastnat i det. Och det är några stycken som har haft svårt att bli av med det.

Bruket av drogen har flera oönskade effekter för många som söker hjälp för att kunna sluta.

Annons

— Den social tillvaron, skola och relationer med familjen kan påverkas, säger Juan Figueroa Sepulveda.

Enligt Giftinformationscentralen har enstaka dödsfall efter kratomanvändning konstaterats, liksom epileptiska kramper och utveckling av gulsot.

— Men vi har mig veterligen inte sett människor som farit så illa eller dött här i Sverige, men det finns exempel på det i USA, säger Figueroa Sepulveda.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Läkare om växtdrogerna: Ungdomar som fastnat