Nyheter24
Annons

Försvaret betalar efter PFAS-förorening

Publicerad: 1 juli 2025, kl. 07:30

Försvarsmakten bär ansvaret för PFAS-föroreningar i Halmstads dricksvatten och kommer att ersätta Laholmsbuktens vatten och avlopp (LBVA) för reningsarbetet, rapporterar SR P4 Halland.

Halterna av evighetskemikalien PFAS i Halmstads dricksvatten har länge legat högt och måste sänkas för att leva upp till det nya gränsvärde som börjar gälla från och med 1 januari 2026.

Försvaret har tidigare erkänt att gamla utsläpp från deras brandövningsplatser påverkat halterna av PFAS-ämnen i dricksvattnet. Reningsarbetet på Byaledets vattenverk, en anläggning som byggs om för att installera jonbrytare för PFAS- rening, beräknas kosta över 20 miljoner kronor. Hur stor ersättningen från Försvarsmakten blir är oklart och diskuteras ännu.

PFAS är ett samlingsnamn för en stor grupp ämnen som stöter bort fett, smuts och vatten. De används i en mängd produkter, som stekpannor, kläder, skidvalla, matförpackningar och brandskum. De kallas ofta evighetskemikalier eftersom de inte bryts ner i naturen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons