Dadgostar tycker att Hatt hittills lämnat öppet för att kunna stödja en ny högerregering som är beroende av Sverigedemokraterna.
— Om man inte bara kan säga att jag ställer mig bakom Magdalena Andersson, då är det något som inte stämmer, säger Dadgostar under en träff med riksdagsjournalisterna.
— Då är det ett problem för oss.
Hon vill att vänstersidan samlar sig för att kunna ge tydliga svar till väljarna om sådant som rör sjukvården, arbetslösheten och de höga priserna.
— Där önskar jag mig ett samlat lag som ger ett samlat svar.
Måste C ingå i det laget?
— Det är klart att velar man så mycket som Centern gör, då är det läge att gå vidare med de tre som är intresserade, säger hon och syftar på S, MP och V.
Just nu pågår inte något aktivt arbete med att ”samla laget” på vänstersidan enligt Dadgostar.
V-ledaren uppger också att kravet på att sitta i regering ligger kvar. På frågan om V kommer att rösta nej till alla regeringsalternativ där partiet inte ingår är svaret rakt:
— Ja.