Nyheter24
Annons

Försörjningskrav vid invandring ska skärpas

Publicerad: 12 dec. 2025, kl. 08:49
Uppdaterad: 12 dec. 2025, kl. 09:05
Johan Forssell och plånbok med pengar.
Försörjningskrav vid invandring ska skärpas från 2027. Foto: Anders Wiklund/TT & Henrik Montgomery/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Regeringen skickar i dag ut ett förslag på remiss om att höja kravet på egen försörjning för att den med tillfälligt eller permanent uppehållstillstånd ska få ta en anhörig till Sverige.

— Vi går från en politik som på många sätt varit i det närmaste kravlös och det har skapat stora problem, säger Forssell.

Syftet med skärpningen är att fler människor ska försörja sig själva och därmed underlätta integrationen.

— När anhöriga kommer till Sverige har man alldeles för ofta hamnat i utanförskap, trångboddhet och passivitet, säger Johan Forssell (M).

Migrationsminister Johan Forssell (M). Foto: Lars Schröder/TT
Migrationsminister Johan Forssell (M). Foto: Lars Schröder/TT

Fler skärpningar

I dag krävs en inkomst motsvarande det belopp man får behålla när man utsätts för löneutmätning av Kronofogden, ett slags existensminimum, samt att man kan betala sina faktiska bostadskostnader.

Annons

Regeringens förslag innebär att delen som motsvarar förbehållsbeloppet vid utmätning plussas på med 30 procent. En sådan höjning skulle för ett par utan barn innebära ett försörjningskrav på 13 285 kronor i stället för 10 219. Därutöver tillkommer kravet på att kunna betala sina bostadskostnader.

Regeringen vill också strama åt vilken typ av inkomst som godkänns. Inkomst från subventionerad anställning, ersättning från a-kassa, aktivitetsstöd och andra ersättningar kopplat till arbetslöshet ska inte längre få räknas in.

Foto: Janerik Henriksson/TT
Foto: Janerik Henriksson/TT

Andra åtstramningar

Regeringen planerar också att gå vidare med förslag på andra åtstramningar som en utredning lade fram i september, till exempel att den som vill ta hit en anhörig ska ha bott i Sverige i minst två år. Utredningen förespråkade dock inte att även försörjningskravet ska höjas.

— Det är naturligt att människor som fått uppehållstillstånd i Sverige vill återförenas med sina anhöriga, men det är väldigt naturligt att det då också ska finnas en bostad av tillräcklig storlek och tillräcklig försörjning, säger Forssell.

De med flyktingstatus, en mindre del av de asylsökande som bedömts ha skyddsbehov,kommer som i dag kunna slippa försörjningskravet om de ansöker om anhöriginvandring inom tre månader efter att de kommit till Sverige.

Förslagen är tänkta att träda i kraft 2027.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Försörjningskrav vid invandring ska skärpas