Skandalen i Kiev briserade i förra veckan. En 15 månader lång utredning, gjord av Ukrainas antikorruptionsbyrå Nabu, visade att motsvarande runt en miljard kronor passerat genom ett system av penningtvätt med koppling till den ukrainska energisektorn.
Både justitieminister Herman Halusjtjenko och energiminister Svitlana Hryntjuk tvingades bort från sina poster.
Dokument från utredningen visar att de inblandade – med kodnamn som ”Professor”, ”Carlson” och ”Sugarman” – ska ha levererat stora summor kontanter packade i väskor till mottagare i Kiev, rapporterar The Guardian. En av de inblandade uppges ha skickat sin fru för att hämta sedelbuntar, pengar som hon sedan gömde i sin bil.
Vill se kraftfulla åtgärder
Utöver att två ministrar har sparkats har ett antal andra högt uppsatta personer i Zelenskyjs närhet belagts med sanktioner. En av dem är den utpekade hjärnan bakom skandalen, affärsmannen Timur Minditj som flydde Ukraina bara timmar före Nabu skulle slå till mot hans lägenhet. Han tros befinna sig i Israel.
Men frågan är om sanktionerna och ministeravskeden är tillräckliga för att stävja missnöjet bland ukrainarna. Att det handlar om just energisektorn är extra pikant eftersom Rysslands konstanta attacker mot elnätet innebär ständiga och omfattande strömavbrott i hela Ukraina.
Kraftfulla åtgärder mot korruptionen är också en hörnsten i arbetet med att stärka relationerna till väst, vars stöd är avgörande både för kriget och när det väl är dags att förhandla fram ett slut på detsamma.
”En grå eminens”
Än så länge har inga anklagelser riktats direkt mot vare sig president Volodymyr Zelenskyj eller hans närmaste man, stabschefen Andrij Jermak.
Men vad gäller den sistnämnde har röster – både bland oppositionspolitiker och presidentens allierade – börjat höjas för att peta den man som av kritikerna kallas för en grå eminens, och som en del i praktiken anser fungera som vicepresident.
Från oppositionens håll hävdar man att det är svårt att tänka sig att en så pass stor mygelhärva skulle kunna äga rum utan att Jermak, som varit en av de främsta spelarna inom ukrainsk politik de senaste sex åren, skulle ha känt till det, skriver AP. Men några konkreta bevis för att så är fallet har inte presenterats.
Skepsisen mot Jermak syns även hos Zelenskyjs allierade. I ett inlägg på Facebook tidigare i veckan skrev Anastasia Radina, ordförande i parlamentets antikorruptionsutskott och en del av presidentens koalition, att Zelenskyj ”tvingar fram en än värre intern kris” genom att inte kapa banden med sin stabschef, rapporterar AP.




.jpg)
