Nyheter24
Annons

Tjetjenska strider trots krigsslut

Publicerad: 17 apr. 2009, kl. 11:43
Uppdaterad: 26 juli 2010, kl. 09:56

De ryska styrkorna använde sig av artilleri mot rebellerna.

Ryska soldater har utkämpat nya strider mot rebeller i Tjetjenien - samtidigt som Ryssland formellt har förklarat "antiterroristoperationen" i Tjetjenien avslutad efter nästan tio år.

Enligt nyhetsbyrån Ria Novostis rapporter på fredagen ägde sammandrabbningen rum det i bergiga Sjatoj-distriktet i södra Tjetjenien i torsdags - samma dag som kriget i Tjetjenien officiellt var över.

De ryska styrkorna använde sig av artilleri mot rebellerna, men det finns inga rapporter om skadade.

Ryssland har dragit tillbaka det mesta av sina arméstyrkor i Tjetjenien, men specialstyrkor och tjetjenska inrikesförband finns kvar. Delrepublikens proryske president Ramzan Kadyrov har krossat det mesta motståndet, men sporadiska strider har fortsatt.

Skrivet av:

Kommentarer

Annons
Annons
Annons