Malmö FF:s tränare Henrik Rydström.
Malmö FF:s tränare Henrik Rydström. - Foto: Andreas Hillergren/TT

Rydström om förbundskaptensjobbet: "Trivs här"

Om Sverige inte når EM avgår förbundskaptenen Janne Andersson. Är Henrik Rydström eller Olof Mellberg intresserade av jobbet? Ingen aning, säger BP-tränaren Olof Mellberg. Jag trivs alldeles för bra här, säger MFF-tränaren Henrik Rydström.


Svenska fotbollförbundet meddelade under måndagen att Janne Andersson avgår som förbundskapten för herrlandslaget om Sverige inte når fotbolls-EM nästa sommar.

Efter den allsvenska mötet mellan Malmö FF och Brommapojkarna (2–1) på stadion i Malmö fick de båda lagens tränare frågan om de redan hört något från förbundet.

— Nej, det har jag inte. Jag tror inte att de ens funderar på att höra av sig till mig i nuläget. Det är fullt fokus på BP, säger den tidigare landslagsbacken Olof Mellberg.

— Nej. Absolut inte, säger MFF-tränaren Henrik Rydström

Finns det något intresse för att ta över jobbet?

— Ingen aning. Det känns så långt borta i mina tankar nu. Vi behöver se till så att vi inte ramlar ur allsvenskan, säger Mellberg, vars BP ligger på kvalplats.

— Nej. Jag behöver inte motivera det, säger Henrik Rydström och fortsätter:

— Jag är otroligt nöjd här och vill se till att vi gör en bra säsong.

Tre EM-kvalmatcher återstår för Sverige. Blågult måste först och främst ta tre raka trepoängare mot Belgien, Azerbajdzjan och Estland, men både Belgien och Österrike måste tappa poäng för att Sverige ska kunna passera någon av nationerna. I nuläget är Sverige sju poäng efter gruppens två topplag.

TT
/
/
/
/
/
/
/
Senaste nytt

Svenska OS-besvikelsen: "Sjukt jävla förbannad"

Svenska OS-drömmen sprack – fotbollsdamerna förlorade mot Schweiz

1 timme sedan
Snön föll i Luzern – och Sverige med den. OS-drömmen sprack i busvädret för ett svenskt landslag som spelat i motvind mest hela hösten. Schweiz vann med 1–0.

Svensk kross i VM-premiären

1 timme sedan
Sverige inledde handbolls-VM på bästa tänkbara sätt. Kina besegrades med hela 36–24 i Scandinavium i Göteborg. I halvtid stod det 22–8.

OS-silvermedaljör stängs av för åldersfusk

3 timmar sedan
OS-silvermedaljören på 400 meter i London 2012, Luguelín Santos från Dominikanska republiken, stängs av tre år för att ha fuskat med sin ålder.

Fansen skadade fyra poliser – anmäls till Uefa

3 timmar sedan
Fyra brittiska poliser skadades när Legia Warszawa-huliganer gick bärsärk utanför Villa Park, i samband med Conference League-matchen mellan Aston Villa och det polska laget.

Jätteskräll i svenska startelvan i ödesmatchen

idag 18:56
Hanna Lundkvist är den stora skrällen i Sverige startelva i kvällens måstematch mot Schweiz i Nations League. Högerbacken tar plats som central mittfältare när lagkaptenen Caroline Seger saknas i fotbollsdamernas matchtrupp.