Vad: EM, final, England–Spanien.
När: Söndag klockan 18.00.
Var: St Jakob-Park, Basel, Schweiz.
Tv/radio: Viaplay och Radiosporten.
Huvuddomare: Stephanié Frappart, Frankrike.
+ England regerande mästare
“The Lionesses" kliver in i finalen som regerande Europamästare. I EM-finalen 2022 (mästerskapet var uppskjutet ett år på grund av pandemin) vann England med 2–1 efter förlängning mot Tyskland. Avgörandet kom genom Chloe Kelly i den 110:e minuten. Även i sommarens mästerskap har Kelly spelat en avgörande roll för England i resan mot finalen.
Spanien är regerande världsmästare efter VM-guldet 2023, då de slog just England i finalen med 1–0.
+ Jagar första EM-titeln
Till mångas förvåning har Spaniens damlandslag, som de senaste åren imponerat stort, aldrig vunnit ett EM-guld. Inför sommarens mästerskap hade spanjorskorna aldrig ens gått till en EM-final. Som längst hade de tagit sig till semifinal, 1997. Nu är frågan om detta ger spelarna revanschlusta – eller press och nervositet.

+ Bonmatí har vaknat
Spaniens mittfältsstjärna Aitana Bonmatí, som blivit utsedd till världens bästa fotbollsspelare, inledde sommaren i en sjukhussäng. Hon lades in på sjukhus med hjärnhinneinflammation kort inpå att mästerskapet drog i gång. Trots dramat hoppade den 27-åriga Barcelonamittfältaren in i Spaniens två inledande gruppspelsmatcher, och har startat de efterföljande kamperna.
Det var dock först i kvartsfinalen mot Schweiz som hon bevisade varför hon är världens bästa spelare. I den matchen stod hon för en läcker klackassist till Athenea del Castillos 1–0-mål. I semifinalen mot Tyskland blev Bonmatí matchhjälte med sitt 1–0-mål i 113:e minuten.
+ Rasism mot Carter
Efter kvartsfinalen mot Sverige vittnade Englands mittback Jess Carter om att hon fått utstå rasistiska påhopp på sociala medier. Polis blev inkopplad, och England protesterade i semifinalen mot Italien genom att inte knäböja. Internationella fotbollsförbundets (Fifa) ordförande Gianni Infantino gav sitt stöd till Carter.
Matchen mot Italien spenderade Carter på bänken fram tills den 121:a minuten. Förbundskaptenen Sarina Wiegman har sagt att det var ett taktiskt beslut.