Nyheter24
Annons

Källström till Gyökeres: Gör ett gott intryck

Publicerad: 30 juli 2025, kl. 05:16
Viktor Gyökeres vandrar in på arenan i Singapore den 27 juli, dagen efter att han presenterades som Arsenals nyförvärv. Foto: Roslan Rahman/AFP

Viktor Gyökeres kan debutera för Arsenal i träningsmatchen mot Tottenham. Nu höjs förväntningar både på anfallsstjärnan och svenska landslaget som VM-kvalar i höst. ”Nu gäller det för Viktor att göra ett så gott intryck som möjligt”, säger Kim Källström, fotbollschef på Svenska Fotbollförbundet och tidigare Arsenalspelare.

Dagen efter att övergången från Sporting till Arsenal slutfördes anslöt Viktor Gyökeres till Premier League-lagets försäsongsturné i Asien. Den svenska anfallsstjärnan väntas vara spelklar till torsdagens träningsmatch mot Tottenham i Hongkong.

”Det är full fart direkt”, säger Kim Källström i ett uttalande till TT.

”Försäsongsturnén ger Viktor chansen att snabbt komma in i gruppen, lära sig lagets rutiner och börja fokusera på träning och prestation. Nu gäller det för Viktor att göra ett så gott intryck som möjligt.”

Kim Källström, 42, lånades ut från Spartak Moskva till just Arsenal 2014.

”Det är en fantastisk klubb, och jag kände mig väl mottagen när jag kom dit. Arsenal är en klubb som tar hand om sina spelare på ett utmärkt sätt och jag kan inte tänka mig något annat än att Viktor kommer att känna sig omhändertagen där”.

Annons
Alexander Isak och Viktor Gyökeres – två av världens hetaste anfallare. Arkivbild.
Alexander Isak och Viktor Gyökeres – två av världens hetaste anfallare. Arkivbild.

Kvitto för svensk fotboll

Till hösten väntar VM-kval för landslaget med start mot Slovenien den 5 september.

Sverige har två av världens hetaste anfallare i Gyökeres och Alexander Isak – som ryktas lämna Newcastle för Premier League-mästarna Liverpool.

”Det är ett kvitto på att vi kan fostra toppspelare i Sverige och det inspirerar unga spelare att fortsätta satsa hemma i sina klubbar. Vi jobbar gemensamt inom svensk fotboll för att ta nästa steg och hålla jämna steg med den internationella konkurrensen sett till spelarutbildning”, säger Källström.

”Otroligt värdefullt”

Han fortsätter:

”För landslaget är det såklart otroligt värdefullt att ha spelare som presterar och har framträdande roller i stora klubbar i de största ligorna – särskilt nu inför ett viktigt VM-kval. Det höjer nivån på hela gruppen.”

"Jag kan inte tänka mig något annat än att Viktor kommer att känna sig omhändertagen i Arsenal", säger Kim Källström. Arkivbild.
"Jag kan inte tänka mig något annat än att Viktor kommer att känna sig omhändertagen i Arsenal", säger Kim Källström. Arkivbild.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons