Sjögren kom till Hammarby i fjol efter att ha varit assisterande i allsvenska IFK Norrköping en säsong och dessförinnan förbundskapten för Norges fotbollsdamer mellan 2017 och 2022. Med Sjögren vid rodret kom Hammarby trea i fjol och ligger just nu tvåa i damallsvenskan.
Sjögren tar över NWSL-laget Chicago Stars efter att den damallsvenska säsongen är över.
”Fram till slutsignalen i årets sista match ljuder ligger mitt fulla fokus på Hammarby”, säger Martin Sjögren i ett uttalande på sin nuvarande arbetsgivares hemsida.
Chicago är just nu nästjumbo, med blott en seger i 15 matcher, i den amerikanska damligan NWSL med elva matcher kvar att spela den här säsongen.
”De planer som klubben presenterat för mig matchar min egen ambition om att bygga en hållbar och framgångsrik organisation över tid”, säger Sjögren i ett uttalande på sin kommande arbetsgivares hemsida.