— Det var ett bra år och jag känner att jag fick chansen att visa upp mig, säger Larsson.
För 24-åringen från Nacka har drömmen blivit verklighet. Som en av två svenskar i NBA lever han vardagen som många basketungdomar bara kan fantisera om. Men glamoröst? Inte direkt.
— Det är inte lika glammigt som alla tror. Det är mest hotellrum och förberedelser inför matcher. Men att bo i Miami är jättehärligt, bara en sån sak som att ha bra väder året om hjälper för hälsan, säger han.
”Börjar om på noll”
Trots framgångarna i Miami Heat är Larsson ödmjuk. För honom gäller det att fortsätta utvecklas.
— Nu är det snart en ny säsong och om man inte kan göra det igen så spelar det inte så stor roll vad man gjorde året innan. Speciellt inte tidigt i karriären. Det är lite som att börja om på noll och fortsätta bygga, säger han.
Vardagen i NBA har inneburit nya utmaningar men också enorm utveckling.
— Man känner kanske inte av sin utveckling under säsongen, då går man upp mot de bästa och springer in i väggen ibland. Men när man kommer tillbaka och ser skillnaden från första året till det andra – då tror jag man märker det. Nu i landslaget känner man också att man utvecklats.

”Kommer fram kids”
Nu väntar EM med landslaget och för första gången på länge finns ett rejält sug kring svensk herrbasket.
— Det är jättekul att få bidra till den hajpen. Bara nu när jag varit hemma på läger har jag märkt hur många barn som kommer fram och som tycker basket är kul, säger Larsson.
Sverige går in som ”underdog” i turneringen, men Larsson ser styrkor i gruppen.
— Truppen har varit nästan densamma länge och är väldigt samspelt, många andra lag har helt nya trupper inför EM. Och så har vi bra guardförsvar och flera spelare som kan skapa chanser för andra.
Någon särskild press som NBA-spelare känner Larsson inte av.
— Jag måste bara göra allt jag kan. Kasta mig efter varje boll, spela med huvudet och behålla lugnet. Men pressen är på alla spelare i ett EM. Inte bara på mig.
Sverige möter hemmanationen Finland i EM-premiären den 27 augusti i Tammerfors.