Nyheter24
Annons

EU-parlamentet kräver att Medin frias

Publicerad: 7 maj 2025, kl. 11:52
Uppdaterad: 7 maj 2025, kl. 14:42
Joakim Medin greps i slutet av mars. Arkivbild. Foto: Foto: Dagens ETC

EU-parlamentet fördömer med överväldigande majoritet Turkiets gripande av Joakim Medin och kräver att han släpps fri omedelbart.

Med 569 ja-röster, 4 emot och 41 som avstod röstade ett nästintill enigt EU-parlamentet igenom fördömandet under onsdagseftermiddagen i Strasbourg.

Det får dock inga konkreta konsekvenser för Turkiet.

Svenske V-ledamoten Jonas Sjöstedt säger att den stora uppslutningen bakom fördömandet är extremt ovanlig.

— Det här är en tydlig signal till Turkiet att nu är det här är en fråga mellan EU och Turkiet, och nu måste Joakim Medin bli fri.

Sverigedemokraternas ledamot Dick Erixon hoppas på fortsatt kritik mot Turkiet.

Annons

— Det är en islamistisk regim som fängslar journalister, säger han.

Inte aktuellt med sanktioner

Ett enat EU gör det svårare för Turkiet att blunda för kraven, enligt socialdemokraternas Evin Incir.

— Nu har vi satt krav gentemot medlemsstaterna att agera gemensamt för vår gemensamma medborgare.

M-parlamentarikern Tomas Tobé sade dock före omröstningen att det inte är aktuellt med till exempel indragna bidrag eller sanktioner mot Turkiet.

— Det är väldigt sällan man gör det för enskilda fall. Det är ingen hemlighet att vi har en hel del synpunkter när det kommer till upprätthållandet av mänskliga rättigheter i Turkiet å ena sidan, å andra sidan behöver vi samarbeta med Turkiet.

Kräver gemensamt agerande

Under onsdagen har även svenska parlamentariker från Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet tagit initiativ till att skicka ett brev till EU:s utrikeschef Kaja Kallas, med krav på att kommissionen och EU:s medlemsländer agerar för att Medin släpps. Brevet har skickats ut till övriga svenska ledamöter för underskrift innan det ska tas vidare till Kallas.

Rättad: I en tidigare version angavs att svenska EU-parlamentariker har skickat ett brev till EU:s utrikeschef Kaja Kallas under onsdagen. Rätt är att brevet inte har skickats ännu.

Fakta: Svensk journalist fängslad i Turkiet

Journalisten Joakim Medin åkte på uppdrag av tidningen Dagens ETC till Istanbul den 27 mars för att rapportera om omfattande protester i landet, sedan Istanbuls borgmästare Ekrem Imamoglu gripits.

Medin, som har besökt Turkiet som journalist flera gånger, greps direkt på flygplatsen.

Därefter har han flyttats till högsäkerhetsfängelset Marmara i Silivri utanför Istanbul, där många av Turkiets politiska fångar sitter eller har suttit. Medin sitter på samma avdelning som den fängslade borgmästaren Imamoglu.

Den 23 april åtalades han för deltagande i terrororganisation, spridning av terroristpropaganda samt förolämpning av presidenten. I en första rättegång i Ankara gällande åtalet om förolämpning dömdes han till villkorlig dom.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons