Nyheter24
Annons

Regeringen: Anmäl utförsel av kontanter

Publicerad: 6 nov. 2025, kl. 03:48
Finansminister Elisabeth Svantesson (M) på bild från i oktober. Foto: Christine Olsson/TT

Enligt förslaget ska Tullverket kunna kroppsvisitera människor eller söka igenom väskor om det finns en misstanke om att en person inte följt lagen om att anmäla att den har med sig den mängden kontanter. Gränsen på 10 000 euro, motsvarande runt 110 000 kronor, ska också gälla för resor in i Sverige från ett annat EU-land.

— Vi har stora problem med både penningtvätt och kontantsmuggling, och det är en del av den grova kriminella verksamheten i Sverige. Ska vi knäcka den, vilket vi har bestämt oss för att göra, behöver vi också ha den här anmälningsskyldigheten, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M) till radion.

Regeringen ska under torsdagen ta ett beslut om en lagrådsremiss om frågan, och enligt den ska den som bryter mot lagen kunna dömas till böter.

Det finns i dag EU-regler om att man måste göra en anmälan till Tullverket om man vill föra ut mer än 10 000 euro till ett land utanför EU.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons