Har Stefan Löfven anledning att oroa sig? En ny mätning pekar på det.
1 av 7
Har Stefan Löfven anledning att oroa sig? En ny mätning pekar på det. - Foto: tt bild
Stefan Löfvens Socialdemokraterna får katastrofsiffror bland ungdomarna.
2 av 7
Stefan Löfvens Socialdemokraterna får katastrofsiffror bland ungdomarna. - Foto: TT bild
Sverigedemokraternas presstalesperson Henrik Vinge.
3 av 7
Sverigedemokraternas presstalesperson Henrik Vinge. - Foto: TT bild
Sverigedemokraternas vikarierande partiledare Mattias Karlsson.
4 av 7
Sverigedemokraternas vikarierande partiledare Mattias Karlsson. - Foto: tt bild
Feministiskt initiativs talespersoner Gudrun Schyman.
5 av 7
Feministiskt initiativs talespersoner Gudrun Schyman. - Foto: TT bild
Jan Björklund i talarstolen.
6 av 7
Jan Björklund i talarstolen. - Foto: tt bild
Centerpartiet och Annie Lööf går bra bland kidsen.
7 av 7
Centerpartiet och Annie Lööf går bra bland kidsen. - Foto: tt bild

Sverigedemokraterna närmar sig Socialdemokraterna i ny ungdomsmätning

Moderaterna blir största parti – och Feministiskt initiativ tar sig in i riksdagen.


Partisympatier åldern 18-29

V: 9,2

S: 18,9

Mp: 10,3

C: 7,8

KD: 3,5

FP: 3,9

M: 22,8

SD: 15,2

Fi: 6,1

En nyopinionsundersökning, gjord av Novus och Tv4 och som redovisades i Nyhetsmorgon på måndagsmorgonen visar att Moderaternaskulle bli största parti om väljarna mellan 18-29 fått bestämma.

Dessutom fårSocialdemokraterna en präktig fiaskosiffra med endast 18,9 procent.Hack i häl finns Sverigedemokraterna, som landar på 15,2.Moderaterna får 22,8 procent i mätningen och blir största parti. 

– Vi kan ju se attvi växer generellt och har gjort så inte minst sedandecemberöverenskommelsen. Unga människor vill se ett tydligtoppositionsparti och ett tydligt alternativ till den förda politikenoch man inte riktigt får det från de borgerliga partierna, och dåblir det mer intressant att titta på oss, säger Sverigedemokraternas presstalesperson Henrik Vinge till Nyheter24

De övrigaAllianspartiernas siffror är mindre party. Både Kristdemokraternaoch Folkpartiet hamnar nedanför spärren bland ungdomarna, däremotfår Centerpartiet en relativt bra siffra på 7,8 procent.

Fi tar riksdagsplats

Feministisktinitiativ hamnar en bra bit över sträcket på 6,1 procent, och omde skulle ansluta sig till det rödgörna blocket skulle mansammanlagt komma upp i 44,5 procent bland ungdomarna. Alliansenskulle komma upp på 38 procent, men med Fp och Kd ute ur riksdagenskulle siffran bara bli 30,6 procent, alltså nästan 14procentenheter under de rödgrönrosa.

Se mätningen i sinhelhet här (extern länk)

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
Kommer Socialdemokraterna krympa i framtiden?
Tack för din röst!
Senaste nytt

Israel anklagas för granater mot journalister

Hon tar över EU:s stödbank

Spanien vann kampen mot Danmark om en av EU:s tyngsta ekonomiska poster. Nadia Calviño tar över som chef för investeringsbanken EIB. Danska Margrethe Vestager får återgå till EU-kommissionen.

Civila dödade i ryska nattanfall

Minst två civila personer dödades i ryska anfall mot Ukraina under natten till fredag, enligt ukrainska uppgifter.

Ikeas besked till kunderna: ”Ni har ätit för lite korv i år”

Ikea hakar på Spotifys "wrapped" genom att göra en alldeles egen årssummering, som de kallar...”korved”.

Fortsatt hög terrorhotnivå i Sverige

Säkerheten i Sverige har försämrats, men inte tillräckligt för att höja terrorhotnivån.

Handelsbråket mellan EU och USA kan blossa upp

Från EU-håll finns nu tankar på att återuppta ärendet i Världshandelsorganisationen (WTO) kring USA och de handelstullar som infördes när Donald Trump var president.