— Europa kommer att försöka vädja om en fryst konflikt i Ukraina för att kunna fortsätta kriget, säger Lavrov enligt statsstyrda ryska medier.
Den ryske utrikesministern reser till den saudiska huvudstaden Riyad tillsammans med Jurij Usjakov, en rutinerad utrikespolitisk rådgivare till president Putin och tidigare bland annat USA-ambassadör.
Deras främsta mål är att återupprätta relationerna mellan Ryssland och USA. Enligt rysk utsago är Donald Trump och Vladimir Putin överens om det. Europeiska länder bör inte få ha något att säga till om, enligt Sergej Lavrov:
— Om de bara ska sitta vid förhandlingsbordet i syfte att fortsätta kriget, varför bjuda in dem?
"De stora gubbarna"
Samtalen är tänkta att leda till mer konkreta förhandlingar om kriget i Ukraina – och för ett möte mellan USA:s president Donald Trump och Rysslands Vladimir Putin, enligt Kremls talesperson Dmitrij Peskov.
USA kommer att företrädas av utrikesminister Marco Rubio, Trumps nationelle säkerhetsrådgivare Mike Waltz och Steve Witkoff, presidentens Mellanösternsändebud, som fått en allt större roll även i Ukrainakriget.
Valet av Lavrov som förhandlare är ett uttryck för att Ryssland ser förhandlingarna som ett högnivåmöte, anser Jan Hallenberg, professor emeritus i statsvetenskap.
— Nu ska Ryssland och USA komma överens om det här. Det är de “stora gubbarna” som betyder något och “småttingarna” i EU och Ukraina är perifera i sammanhanget. Det är den signalen ryssarna vill sända i alla fall, säger han till TT.
Zelenskyj på genomresa
Ukraina har inte bjudits in till samtalen, åtminstone inte i detta skede. När "riktiga förhandlingar" tar vid kommer dock Ukrainas regering att involveras, enligt den amerikanske utrikesministern Rubio.
Zelenskyj reser till Saudiarabien på onsdag, vilket dock beskrivs som ett besök som planerats sedan länge.