Nyheter24
Annons

Kreml: Delegation på väg till samtal i Istanbul

Publicerad: 23 juli 2025, kl. 08:18
Uppdaterad: 23 juli 2025, kl. 11:38
Medlemmar i den ukrainska delegationen anländer till den senaste omgången fredssamtal, den 2 juni i Istanbul. Foto: Emrah Gurel/AP/TT

Delegationer från Ryssland och Ukraina är på väg till Istanbul för en tredje omgång fredssamtal. Förväntningarna på ett genombrott är dock låga.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj hoppas att parterna ska diskutera frigivning av fångar och bortförandet av ukrainska barn under mötet i Turkiet. Zelenskyj hoppas också att man diskuterar ett framtida möte mellan honom och Rysslands ledare Vladimir Putin.

Kreml, å sin sida, sade på tisdagen att man inte förväntar sig några ”mirakulösa genombrott.” Länderna har "diametralt motsatta" ståndpunkter och en överenskommelse om eldupphör är mycket långt borta.

Vid samtal i Istanbul förra månaden presenterade Ryssland en lista med hårda krav, däribland att Ukraina ska avstå mer territorium och avvisa alla former av västligt militärt stöd. Ukraina avfärdade kraven som oacceptabla.

Moskva har sagt att ”mycket arbete” återstår innan några diskussioner ens kan hållas om ett möjligt möte mellan Putin och Zelenskyj, som senast träffades 2019.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons