Beskedet kommer sedan båda länderna ensidigt redan utropat vapenvila med anledning av helgens firande av den så kallade segerdagen – årsdagen för Nazitysklands kapitulation.
”Denna begäran gjordes direkt av mig, och jag uppskattar verkligen att president Vladimir Putin och president Volodymyr Zelenskyj har gått med på den”, skriver Trump på Truth Social.
Trump skriver också att samtalen ”fortsätter om att avsluta denna stora konflikt”.
”Förhoppningsvis är detta början på slutet på ett mycket långt, dödligt och hårt utkämpat krig”, skriver presidenten.
Vapenvilan gäller enligt Trump mellan den 9 och 11 maj.
Ukrainas Volodymyr Zelenskyj bekräftar att USA medlat fram en vapenvila och att krigsfångar ska utväxlas. Zelenskyj tackar i ett inlägg på plattformen X Trump och amerikanerna för den diplomatiska insatsen.
”Vi förväntar oss att USA säkerställer att den ryska sidan uppfyller dessa överenskommelser”, skriver han.
Även Ryssland bekräftar, via Kreml-rådgivaren Jurij Usjakov, att en överenskommelse ingåtts på uppmaning av Trump, skriver nyhetsbyrån AFP.
Fortsatta attacker
Tidigare, innan Trumps besked, meddelade Ryssland att en kort vapenvila skulle träda i kraft redan på fredagen. Liknande besked kom från Ukraina tidigare i veckan.
Trots det har både Ukraina och Ryssland rapporterat om fortsatta attacker det senaste dygnet.
Zelenskyj har redogjort för rysk artilleribeskjutning längs frontlinjen, försök till framryckningar av styrkor på marken och hundratals attacker med drönare.
Från ryskt håll larmades om ovanligt omfattande ukrainska anfall under natten mot fredagen, med flera hundra drönare mot totalt över 20 regioner.
Rysslands Vladimir Putin är under lördagen värd för den årliga militärparaden i samband med firandet av segerdagen på Röda torget i Moskva.
I Ryssland, där kriget kryper allt närmare vardagslivet, har det varnats om enorma anfall mot centrala Kiev om Ukraina skulle försöka störa paraden.
”Mindre viktigt”
Enligt Zelenskyj finns det nu inga planer på attacker som skulle kunna påverka firandet i den ryska huvudstaden.
”Röda torget är mindre viktigt för oss än livet för ukrainska fångar som kan föras hem”, skriver han på X.
En mindre skara utländska ledare besöker Ryssland i helgen. En EU-ledare, Slovakiens premiärminister Robert Fico, ska resa till Moskva men har senare meddelat att han inte kommer att närvara vid paraden.





