Nyheter24
Annons

Nertränad Almgren satte rekord: ”Inte förvånad”

Publicerad: 10 aug. 2025, kl. 17:52
Uppdaterad: 10 aug. 2025, kl. 19:00
Andreas Almgren satte rekord på sin hemmabana i Sollentuna. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Så långt ifrån formtopp som man kan vara. Ändå förbättrar Andreas Almgren det svenska rekordet på 3 000 meter med tre sekunder. Jag är inte förvånad, jag vet vilken kvalitet jag har, säger han.

Andreas Almgren förbättrade sitt svenska rekordet på den udda distansen med nästan tre sekunder, från 7.34,28 till 7.31,42.

Det är om en månad, i VM i Japan, som löparen ska vara som allra bäst. Det innebär att han är inne i en väldigt tung träningsperiod just nu. Den senaste veckan har han löptränat 205 kilometer, att jämföra med veckan före Diamond League-galan i Stockholm, då han satte Europarekord på 5 000 meter.

— Då hade jag 95 kilometer, säger Almgren.

På hemmaplan

Han är inte förvånad över rekordet, trots att han aldrig tidigare varit så nertränad inför ett lopp.

Annons

— Jag vet att jag har en hög kvalitet och ärligt talat så var det inget bra rekord jag hade innan. När jag satte det förra året i Oslo var jag ganska seg, säger han.

— Om två-tre veckor hade jag nog kunnat gå ner mot 7.25. Men nu är allt fokus på om fem veckor.

GP-tävlingen avgjordes på Turebergslöparens hemmaarena Sollentuna-vallen.

— Jag kan se mina föräldrars hus härifrån. Jag skulle ha kört ett tufft pass i helgen, så då kunde jag lika gärna komma hit och köra, menar Almgren.

”Konstant nojig”

Andreas Almgrens löparkarriär har varit kantad av sjukdomar och skador. De kommande veckorna, inför VM, kommer därför bli väldigt tuffa för honom.

— Jag ska bara ta mig igenom dem, kommer att vara konstant nojig. Ska jag träffa nån kompis eller nån i familjen kommer jag fråga ”du är väl inte sjuk, eller träffat nån som är sjuk, eller varit i större folksamling?”. Det är som motsvarigheten till att åka in i USA och måste svara på frågor om man är terrorist, säger han med ett skratt.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons