Sverige är ett av 48 lag som har kvalificerat sig för sommarens fotbolls-VM. Här kommer en tidslinje på hur Sveriges förberedelser ser ut:
27 maj:
Pre-camp i Stockholm –Sverige inleder uppladdningen i Stockholm den 27 maj. Landslagets förberedelser inleds med några dagars träning i Sverige, som föranleder en kort avstickare till Norge, för att sedan återvända till Stockholm för sista genrepet.
1 juni:
Träningsmatch mot Norge i Oslo – Första genrepet blir mot Norge på Ullevål i Oslo den 1 juni.
4 juni:
Genrep mot Grekland på Strawberry Arena – Sista matchen före avresa spelas mot Grekland på Strawberry Arena den 4 juni klockan 19.00.
– Nu är den sista matchen innan avresan till VM spikad, och det känns väldigt bra. Att få avsluta förberedelserna på hemmaplan betyder mycket, inte minst för att kunna möta publiken och dela den här resan med våra supportrar. Det ger en fin inramning inför mästerskapet och är ett viktigt tillfälle för oss som lag att samla energi tillsammans, säger landslagschef Stefan Pettersson till förbundet i samband med att matchen bokades.
6 juni:
Avresa till USA – Två dagar efter Greklandsmatchen reser Sverige till Dallas, där laget har sitt base camp. Där väntar flera dagars träning innan laget åker vidare till Mexiko för premiären mot Tunisien den 15 juni.

Truppen
Graham Potter har tagit ut en 26-mannatrupp. Den består av:
Målvakter:
- Viktor Johansson
- Kristoffer Nordfeldt
- Jacob Widell Zetterström
Försvarare:
- Hjalmar Ekdal
- Gabriel Gudmundsson
- Isak Hien
- Emil Holm
- Gustaf Lagerbielke
- Victor Nilsson Lindelöf
- Eric Smith
- Carl Starfelt
- Elliot Stroud
- Daniel Svensson
Mittfältare/forwards:
- Taha Ali
- Yasin Ayari
- Lucas Bergvall
- Alexander Bernhardsson
- Anthony Elanga
- Viktor Gyökeres
- Alexander Isak
- Jesper Karlström
- Gustaf Nilsson
- Benjamin Nygren
- Ken Sema
- Mattias Svanberg
- Besfort Zeneli
Reservspelare
Graham Potter har kommunicerat att Sverige endast har en uttalad reservspelare. Det är Herman Johansson, hemmahörande FC Dallas, som agerar reserv och kommer vara beredd på att eventuellt bli kallad till truppen.
- Vi har tagit med Herman som en 27:e spelare, kan man säga. För att ge oss täckning över de två matcherna i Stockholm. Men vi tror att Carl kommer kunna följa med till VM, sa Potter till Fotbollskanalen om Johanssons situation.




