Centerpartist jämför Östberg med Dawit Isaak

Bloggarna: "Är du dum i hela huvudet?"


Uppståndelsen kring morddömda Annika Östberg Deasys hemkomst i dag har inte sett några gränser. Statsministern Fredrik Reinfeldt har stoltserat med hur han lyckades få över en kalifornisk livstidsfånge som varit behjälplig med rånmord och polismord. Även Carl Bildt har hyllat den tysta diplomatins seger.

Men det debattinlägg i debatten som på allvar väckt bloggosfärens vrede är politikern Helen Törnqvists, ordförande för centerpartiet i Västerort och gruppledare i utbildningsnämnden i Stockholms stad.

I sitt blogginlägg "Östberg-fallet ger hopp" vill hon "jämföra med Dawit Isaak" – en demokratikämpe som kämpade för yttrandefriheten i ett land som har världens sämsta yttrandefrihet.

"Självklart pratar vi om två olika världsdelar och jämför demokrati med diktatur. Hård rättsprocess mot ingen rättsprocess alls. Men Östberg-fallet ger hopp. Beatrice Ask nämner att det handlar om förtroende. Det går med utrikespolitik och envisa påtryckningar att påverka", skriver Törnqvist.

Och bloggreaktionerna har inte låtit vänta på sig. PR-konsulten Johan Ingerö konstaterar:

"Exakt hur korkade får politiker egentligen vara?"

Även kommentarerna till centerpartistens inlägg är överrösta av hårda inlägg:

Är du dum i hela huvudet? Annika Östberg har dömts i en demokratisk stat för medhjälp till mord. Dawit Isaac är tillfångatagen i en diktatur för att han sagt saker som man inte får säga.

Skrivet av:

Relaterat
Annika Östberg vill bli fri i vår
Advokaten: Ingen risk för återfall.
Ny öppning för Annika Östberg
Kriminalvården har gett grönt ljus till en omvandling av Östbergs livstidsstraff.
Över 200 000 skrev på Isaak-kampanj
Naminsamling med hundratusentals namn lämnades in till Eritreas ambassad.
Östbergs nya granne: Christine Schürrer
På Hinsebergsanstalten får Annika sällskap av barnamördare och krigsförbrytare.
"Östberg längtar efter tystnaden"
Leif Silbersky: Hon bör släppas fri av humanitära och juridiska skäl.
Östberg fri innan påskhelgen
Kriminalvårdens generaldirektör utesluter inte att Östlund kan komma att släppas.
"Reinfeldt fick hem Annika"
Enligt Carl Bildt är det statsministerns förtjänst att Annika Östberg kommit hem.
Östberg vill förflyttas till Basta
Livstidsfången Annika Östberg vill förflyttas till arbetskooperativet Basta.
Inga USA-krav för Annikas flytt
Den svenska regeringen förnekar att man gått med på några amerikanska krav.
Senaste nytt

Armenien vädjar om FN-övervakning

Tolv länder ökar i EU-parlamentet

När Storbritannien lämnade EU försvann 46 mandat i EU-parlamentet och ledamöterna minskade till 705. I valet 2024 blir de 15 fler igen. Finland och Danmark får fler mandat – men Sverige är kvar på 21.

Tiotusentals demonstrerade mot polisvåld

3 timmar sedan
Tiotusentals människor i Frankrike har demonstrerat mot polisvåld under lördagen, i protester som organiserades av vänsterorganisationer.

Världens äldsta träbygge hittat i Zambia

3 timmar sedan
En 476 000 år gammal träkonstruktion har grävts fram i Zambia, rapporterar SVT Nyheter. Träkonstruktionen är den äldsta som hittills har hittats.

Sis-chefer tagna ur tjänst efter intervjuer

3 timmar sedan
Två centrala chefer för Statens institutionsstyrelse (Sis) har tagits ur tjänst och anmälts till Statens ansvarsnämnd (San), rapporterar SVT Nyheter.

Sågverk övertänt i Nora – räddningstjänsten på plats

3 timmar sedan
Det gamla sågverket vid Dammsjön i Nora kommun i Västmanland brinner. Byggnaden är helt övertänd och räddningstjänsten kommer att låta den brinna ner.

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.