Colombias karteller producerar mest kokain i hela världen. Landets regering har länge varit en trogen samarbetspartner i det USA kallar ”kriget mot knarket".
Men Trumps regering i USA kapar nu samarbetet.
— Colombia har varit en storartad partner, säger utrikesminister Marco Rubio till medier under en pågående resa i Mellanöstern.
– Tyvärr har de nu en president som, förutom att vara nyckfull, inte varit någon vidare partner när det handlar om att ta itu med knarkkartellerna.
Rubio, som själv har kubansk bakgrund, är omtalat avogt inställd till vänsterstyre, särskilt i Latinamerika. Både han och hans chef, president Trump, pekar nu ut vänsterpresidenten Petro som problemet.
— Jag tror att det finns villiga partner, om det hade varit upp till militären, polisen. Vi har jobbat med dem i decennier.
I vågskålen tros också ligga att Petro inte velat samarbeta i den våg av deportationer till Latinamerika som Trumpstyret inledde vid maktskiftet i USA i vintras.
USA stöder länder som deltar i ”kriget mot knarket” ekonomiskt. I Colombias fall har det på sistone handlat om 380 miljoner dollar (3,5 miljarder kronor) per år, pengar som alltså nu kan vara i fara.