Nyheter24
Annons

Malmö vann historiskt derby efter dröminhopp

Publicerad: 8 aug. 2025, kl. 20:10
Uppdaterad: 8 aug. 2025, kl. 20:46
Malmös Ellen Löfqvist i nickduell med Rosengårds Halimatu Ibrahim Ayinde under fredagens historiska derby på Malmö IP. Foto: Johan Nilsson/TT

Malmö FF vann det historiska första derbyt mot FC Rosengård med 1–0. Det var inhopparen Anna Plantin som, efter en knapp minut på plan, gjorde matchens enda mål. – Jag börjar nästan gråta, det är mycket känslor, säger hon till SVT.

Anna Plantin, 25, frispelades med en djupledsboll i 86:e minuten och hittade nätet med sin första touch efter en tveksam utrusning från Rosengårds målvakt Samantha Leshnak Murphy.

— Jag tänkte att jag ska in och pressa sönder dem, så det var bara att köra rakt på henne (målvakten) och så gick den in, säger hon i segerintervjun efteråt.

Rosengårds Jo-Anne Cronquist fick en chans att kvittera när hon blev ren framför mål i 90:e minuten, men sköt utanför.

Malmö FF är nykomlingar i årets damallsvenska och ligger i och med segern på delad förstaplats i tabellen.

Regerande mästarna Rosengård ligger just nu på sjunde plats.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons