Nyheter24
Annons

Tidigare sverigefightern Chimaev ny UFC-mästare

Publicerad: 17 aug. 2025, kl. 07:38
Khamzat Chimaev dominerade den tidigare världsmästaren Dricus Du Plessis under UFC 319. Foto: Kamran Jebreili/AP/TT

Khamzat Chimaev vann på domslut och är nu UFC:s nya världsmästare i mellanvikt efter nattens efterlängtade möte i UFC 319 mot Sydafrikanen Dricus Du Plessis.

Det har varit en av de mest hajpade MMA-matcherna på länge. Drabbningen mellan den oortotoxe Dricus Du Plessis och explosive Khamzat Chimaev, vars två väldigt olika stilar bäddade för en oförutsägbar och jämn match. Många spekulerade i att Chimaev skulle gå ut hårt, tidigt, men att Du Plessis hade en stor vinstchans om matchen drog ut på tiden. Men så blev det inte.

Chimaev dominerade Du Plessis med brottning och fick in både slag och armbågar mot huvudet på den tidigare världsmästaren. Efter fem ronder bedömde domarna att Chimaev var den nye världsmästaren. Obesegrad med 15 vinster.

Han har fått ett dedikerat följe av fans de senaste åren, men har också kritiserats för sin nära relation med Tjetjeniens ledare Ramzan Kadyrov, även kallad ”Putins attackhund” som har anklagats för allvarliga människorättskränkningar som mord, tortyr och förföljelse av homosexuella.

Khamzat Chimaev är född i Tjetjenien men flyttade till Sverige som asylsökande 2011. Under sina tolv år här blev han svensk mästare i fristilsbrottning och började slåss för UFC. Numera är han bosatt i Dubai och representerar Förenade Arabemiraten i UFC.

— Jag vill tacka mitt land, Abu Dhabi, Förenade arabemiraten. Tack för det stora stödet. Jag vill tacka hans majestät konungen också. Tack så mycket broder, sade Chimaev under segerintervjun, rapporterar Expressen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons