Det var eufori på Miljöpartiets valvaka när det preliminära valresultatet presenterades, och inte bara för att Loreens Eurovision-dänga "Euphoria" dundrade ut på dansgolvet.
Enligt preliminärt valresultat ökar MP mer än två procentenheter från förra valet och går om Sverigedemokraterna som tredje största svenska parti i EU-parlamentet.
"Kraftfull klimatpolitik"
Om resultatet står sig skickar MP tre ledamöter. De tre toppnamnen på MP:s lista är Alice Bah Kuhnke, Pär Holmgren och Isabella Lövin.
— Vi har säkrat våra tre mandat och är nu redo att göra skillnad för klimatet, naturen och demokratin inte bara i Sverige utan i hela EU, säger Alice Bah Kuhnke.
— Det svenska folket vill se en kraftfull klimatpolitik i EU, fortsätter hon.
Även Pär Holmgren jublar över resultatet.
— Det är ett kvitto på vilken otrolig valrörelse vi har gjort och vilket sug det finns efter mer grön politik.
Hyllar Lövins återkomst
Holmgren är glad över att Lövin – tidigare Europaparlamentariker, språkrör och minister för MP – är tillbaka.
— Det är helt underbart. Vi har känt varandra sedan innan hon klev in i politiken. Det ska bli så kul att jobba ihop med henne, säger han.
I EU-valet för fem år sedan fick MP 11,5 procent av rösterna, vilket inledningsvis gav två mandat. Efter att Storbritannien lämnade EU fick partiet ett tredje mandat 2020.
Rättad: I en tidigare version av texten redovisades ett felaktigt resultat på vallokalsundersökningen.
