V sjunker med knappt 2 procentenheter till 6,2 procent i den senaste novembermätningen. Den statistiskt säkerställda nedgången utgör partiets sämsta resultat sedan Indikator började med sina mätningar för drygt tre år sedan.
Bättre går det för KD som stigit till statistiskt säkerställda 5,4 procent, nytt rekord för partiet i mätningarna.
— Kristdemokraterna har fått en hel del uppmärksamhet. Dels att de har haft sina partidagar nyligen och dels att det kommit mycket uppmärksamhet i samband med Ebba Buschs utsträckta hand till (S-ledaren) Magdalena Andersson, säger Per Oleskog Tryggvason, opinionschef vid Indikator, till SR.
Sverigedemokraterna backar något från förra månaden, men opinionen svänger fram och tillbaka.
— Det är en grupp, de sverigedemokratiska väljarna, som är ganska lättflyttade från Moderaterna men även till Kristdemokraterna, säger Per Oleskog Tryggvason.
Centerpartiet ligger kring riksdagsspärren som är 4 procent. Långt under spärren är dock Liberalerna på drygt 2 procent.
För Socialdemokraterna och Miljöpartiet har små skillnader uppmätts.




