Den framstående ögonläkaren Fawzia Ashkanani fick ett nigeriabrev från en bedragare som påstod sig behöver hjälp att genomföra en enorm pengatransaktion, skriver The Sun. Under ett antal efterföljande mejl- och telefonsamtal ombads Ashkanani överföra pengar till två konton som kontrollerades av bedragen.
För att övertyga henne erbjöds hon en lite andel av den knappt 4 miljarder stora summan som skulle överföras vid den stora transaktionen. Vid ett möte i London fick hon se en resväska fullt med sedlar – som givetvis var falska sedlar. När hon väl överförde pengarna fick hon aldrig mer se dem.
Bedragaren Chinaenye Mokelu, 44, är i dag gripen och ställd inför rätta. Av pengarna har endast en tiondel kunnat spåras. Polisen tror att han spenderat resten på lyxigt leverne.
Skrivet av: