På torsdagen skickade Svenska fotbollförbundet (SvFF) och Dansk Boldspil-Union (DBU) in sin slutgiltiga EM-ansökan till Europeiska fotbollsförbundet (Uefa).
Visionen är ett fotbolls-EM 2029 som anordnas på ett hållbart och inkluderande sätt och med över en miljon åskådare på läktarna. Det gällande publikrekordet för ett Europamästerskap för damer sattes under sommarens EM i Schweiz, när 657 291 människor såg matcherna på plats.
Åtta arenor, fyra i Sverige och fyra i Danmark, ingår i den gemensamma ansökan.
På svensk mark är tanken att matcherna ska spelas på 3 arena i Stockholm, Strawberry arena i Solna, Ullevi i Göteborg och Eleda stadion i Malmö. EM-finalen är tänkt att spelas på Strawberry arena.
”Nu vill vi visa hela Europa att Sverige och Danmark kan leverera ett EM som sätter en ny standard – både på och utanför planen. Tillsammans med Danmark och i samarbete med våra värdstäder ser vi möjligheter att arrangera det mest välbesökta mästerskapet någonsin vilket skulle inspirera framtidens fotbollsspelare”, säger SvFF:s ordförande Simon Åström i ett uttalande.
De tänkta värdstäderna i Danmark är Brøndby, Köpenhamn, Odense och Århus.
I december väntas Uefa fatta beslut om vilka som får EM 2029.