Nyheter24
Annons

Trump: Witkoff ska resa till Ryssland

Publicerad: 1 aug. 2025, kl. 01:30
Uppdaterad: 1 aug. 2025, kl. 01:52
USA:s sändebud Steve Witkoff och Ryssland president Vladimir Putin i Moskva den 11 april. Witkoff ska nu göra ett nytt besök i Ryssland, enligt Donald Trump. Foto: Gavriil Grigorov/AP/TT

USA:s särskilda sändebud Steve Witkoff ska resa till Ryssland inom de närmaste dagarna, meddelar presidenten Donald Trump – och sår samtidigt tvivel om vilken effekt nya sanktioner mot Ryssland kan få.

— Han åker till Ryssland, tro det eller ej, svarade Trump på en fråga om Witkoffs kommande planer, under en frågestund i Vita huset, rapporterar CNN.

Witkoff befinner sig för närvarande i Israel och ska besöka Gaza på fredagen. Hans senaste kända besök i Ryssland skedde i april då han träffade landets president Vladimir Putin, men de samtalen gav inte något genombrott för att få ett slut på kriget i Ukraina.

Under samma frågestund beskrev Trump de senaste ryska attackerna mot Kiev som ”vidriga”.

Han bekräftade också att han planerar att införa nya sanktioner mot Ryssland – något han tidigare hotat med om inte Ryssland går med på ett fredsavtal senast nästa vecka – men tonade samtidigt ner vilka effekter de kan få på krigets förlopp eller Putins inställning.

— Jag vet inte om sanktioner stör honom. Ni vet, de känner till sanktioner. Jag vet bättre än någon annan om sanktioner och tullar och allt annat. Jag vet inte om det kommer att få någon effekt, men vi gör det, säger Trump.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons