Nyheter24
Annons

Dött lopp mellan Romney och Obama

Publicerad: 21 juli 2009, kl. 08:49
Uppdaterad: 16 nov. 2009, kl. 10:49

Både Mitt Romney och Barack Obama får 45 procent i ny mätning.

Om det skulle vara presidentval i USA i denna vecka är det inte alls säkert att president Barack Obama skulle bli omvald.

I opinionsinstitutet Rasmussens senaste mätning, som kom i måndags, är det dött lopp mellan presidenten och förre republikanske presidentkandidaten Mitt Romney.

Enligt Rasmussen får både Obama och Romney 45 procent i väljarstöd. Om Sarah Palin, som nyligen avgick som guvernör för Alaska, skulle kandidera till presidentposten skulle hon få stryck av Obama med sex procentenheter - 48 mot 42. I jämförelse vann Obama över republikanernas presidentkandidat John McCain med siffrorna 53 mot 46 i förra valet.

Med andra ord har Obamas gloria naggats något i kanten sedan valet. 62 procent i mätningen är emot federala räddningspaket till stater som dras med ekonomiska problem, däribland Kalifornien.

Skrivet av:

Kommentarer

Annons
Annons
Annons