TT-sportens pm vecka 39/22 (1-5/10)
LÖRDAG 1 OKTOBER
BORDTENNIS: VM, lag, gruppspel (Chengdu, Kina, tom 9/10).
+ Herrar: Sverige-England (07.00). Damer: Sverige-Portugal (04.00).
FOTBOLL: Allsvenskan, herrar: Malmö FF-Hammarby (15.00), Degerfors-Djurgården (17.30).
ISHOCKEY: SHL: Luleå-Växjö, Timrå-Färjestad, HV71-Oskarshamn (alla 15.15), Örebro-Skellefteå, Rögle-Linköping, Frölunda-Leksand (alla 18.00).
ISHOCKEY: SDHL: AIK-Luleå (13.00), Linköping-Brynäs (15.30), Göteborg-Djurgården (16.00), SDE-Modo (17.30).
FOTBOLL: Premier League: Arsenal-Tottenham (13.30), Bournemouth-Brentford, Crystal P-Chelsea, Fulham-Newcastle, Liverpool-Brighton, Southampton-Everton (alla 16.00), West Ham-Wolverhampton (18.30).
BILSPORT: STCC, deltävl 6 av 6 (Mantorp, tom 1/10).
+ Marcus Ericsson och Felix Rosenqvist kör Porsche Carrera Cup-loppet.
HANDBOLL: Landskamp, damer, Sverige-Brasilien (16.00, Eskilstuna).
ISHOCKEY: Hockeyallsvenskan: Västerås-Modo (18.00).
HANDBOLL: Handbollsligan: Lugi-Skövde (16.00).
BASKET: Basketligan, herrar: Köping-Fryshuset (16.04).
INNEBANDY: Superligan, herrar: Hagunda-AIK (15.00), Falun-Helsingborg (16.00).
VOLLEYBOLL: Elitserien, herrar: Sollentuna-Vingåker (14.30), Falkenberg-Floby (16.00), Lund-Hylte/Halmstad (16.30).
VOLLEYBOLL: Elitserien, damer: Lund-Iksu (14.00), Göteborg-Värnamo (15.00), Linköping-Gislaved (16.30).
FOTBOLL: Bundesliga, herrar: Frankfurt-Union Berlin, Köln-Dortmund, Freiburg-Mainz, Leipzig-Bochum, Wolfsburg-Stuttgart (alla 15.30), Bremen-Mönchengladbach (18.30).
FOTBOLL: Bundesliga, damer: Köln-Turbine Potsdam (13.00).
FOTBOLL: La Liga, herrar: Cadiz-Villarreal (14.00), Getafe-Valladolid (16.15), Sevilla-Atletico Madrid (18.30), Mallorca-Barcelona (21.00).
FOTBOLL: La Liga, damer: Alaves-Villarreal, Betis-Granadilla (båda 12.00), Huelva-Valencia (16.00), Barcelona-Madrid CFF (18.15).
FOTBOLL: Serie A, herrar: Napoli-Torino (15.00), Inter-Roma (18.00), Empoli-Milan (20.45).
FOTBOLL Serie A, damer: Fiorentina-Sassuolo (12.30), Milan-Sampdoria (14.30).
FOTBOLL: Ligue 1, herrar: Strasbourg-Rennes (17.00), Paris SG-Nice (21.00).
FOTBOLL: Ligue 1, damer: Dijon-Paris FC, Fleury-Soyaux, Lyon-Rodez, Reims-Guingamp (14.30).
FOTBOLL: Superettan: AFC Eskilstuna-Örebro SK (13.00), Örgryte-Brage, Landskrona-Dalkurd, Östersunds FK-Halmstad (alla 15.00).
FOTBOLL: Elitettan: Mallbacken-Bromölla (13.00), Bergdalen-Sundsvalls DFF (14.00), IFK Norrköping-Växjö, IK Uppsala-Alingsås, Lidköping-Jitex (alla 15.00).
ORIENTERING: Världscupen, deltävl 3 av 3, stafett, herrar (12.00), damer (14.00, Davos, Schweiz, tom 3/10).
TRAV: Skellefteå (V75), Romme.
GOLF: USA-touren, herrar (Jackson, Mississippi, tom 2/10).
GOLF: Europatouren, damer (Sitges, Spanien, tom 2/10).
GOLF: Europatouren, herrar (Carnoustie, Storbritannien, tom 2/10).
GOLF: USA-touren, damer (The Colony, Texas, tom 2/10).
MCSPORT: Speedway, VM-deltävl 10 av 10 (19.00, Torun, Polen).
RIDSPORT: Nations Cup, final (Barcelona, tom 2/10).
+Svenska ryttare: Stephanie Holmén, Wilma Hellström, Linda Heed, Evelina Tovek, Irma Karlsson.
RIDSPORT: Int dressyrtävl (Budapest, tom 2/10).
+Svenska ryttare: Jeanna Högberg, Jennie Larsson.
BASKET: VM, damer, final (Sydney, tom 1/10).
VOLLEYBOLL: VM, damer (Nederländerna och Polen, tom 15/10).
BILSPORT: Rally, VM-deltävl 11 av 13 (Nya Zeeland, tom 02/10).
SEGLING: Världstouren, matchracing, deltävl 14 av 16 (Singapore, tom 3/10).
SEGLING: Världstouren, matchracing, deltävl 13 av 16 (Langenargen, Tyskland, tom 3/10).
BILSPORT: Formel 1, tidskval (15.00), träning (12.00, Singapore, tom 2/10).
KANOT: VM, maraton (Ponte De Lima, Portugal, tom 2/10)
SEGLING: EM, kitefoil (Nafpaktos, Grekland, tom 2/10).
TENNIS: WTA 250 (Tallinn, Parma, Italien, tom 2/10).
TENNIS: ATP 250 (Seoul, Tel Aviv, Sofia, tom 2/10).
SKYTTE: VM, hagelgevär (Osijek, Kroatien, tom 11/10).
ISHOCKEY: KHL.
ISHOCKEY: Finländska ligan.
ISHOCKEY: Hockeyettan, östra.
ISHOCKEY: Hockeyettan, norra.
ISHOCKEY: Hockeyettan, västra.
HANDBOLL: Allsvenskan, damer.
HANDBOLL: Allsvenskan, herrar.
BASKET: Superettan, herrar.
BASKET: Basketettan norra, damer.
BASKET: Basketettan södra, damer.
INNEBANDY: Allsvenskan östra, damer.
INNEBANDY: Allsvenskan västra, damer.
INNEBANDY: Allsvenskan södra, damer.
INNEBANDY: Allsvenskan norra, damer.
INNEBANDY: Allsvenskan norra, herrar.
INNEBANDY: Allsvenskan södra, herrar.
HANDBOLL: Bundesliga.
FOTBOLL: Skotska ligan.
FOTBOLL: Ryska ligan.
FOTBOLL: Portugisiska ligan.
FOTBOLL: Norska elitserien.
FOTBOLL: Nederländska ligan.
FOTBOLL: MLS.
FOTBOLL: Turkiska ligan.
FOTBOLL: Grekiska ligan
FOTBOLL: Belgiska ligan.
FOTBOLL: League championship.
FOTBOLL: League 1.
FOTBOLL: League 2.
FOTBOLL: 2. Bundesliga.
FOTBOLL: La Liga 2.
FOTBOLL: Serie B.
FOTBOLL: Ettan Södra.
FOTBOLL: Ettan Norra.
FOTBOLL: Division 1 Södra Götaland, damer.
FOTBOLL: Division 1 Södra Svealand, damer.
FOTBOLL: Division 1 Norrland, damer.
FOTBOLL: Division 1 Mellersta Götaland, damer.
FOTBOLL: Division 1 Norra Götaland, damer.
FOTBOLL: Division 1 Norra Svealand, damer.
FOTBOLL: Division 2 Södra Svealand, herrar.
FOTBOLL: Division 2 Södra Götaland, herrar.
FOTBOLL: Division 2 Västra Götaland, herrar
FOTBOLL: Division 2 Norra Götaland, herrar.
FOTBOLL: Division 2 Norra Svealand, herrar.
FOTBOLL: Division 2 Norrland, herrar.
FOTBOLL: Division 3 Södra Svealand, herrar.
FOTBOLL: Division 3 Norra Norrland, herrar.
FOTBOLL: Division 3 Västra Svealand, herrar.
FOTBOLL: Division 3 Södra Götaland, herrar.
FOTBOLL: Division 3 Nordöstra Götaland, herrar.
FOTBOLL: Division 3 Mellersta Götaland, herrar.
SÖNDAG 2 OKTOBER
FOTBOLL: Allsvenskan, herrar: Gif Sundsvall-IFK Norrköping, Varberg Bois-Häcken (båda 15.00), Sirius-AIK, Kalmar FF-Helsingborg (båda 17.30).
FOTBOLL: Damallsvenskan: Brommapojkarna-IFK Kalmar, Vittsjö-Umeå IK (båda 13.00), Djurgården-AIK, Eskilstuna-Kristianstad, Kif Örebro-Rosengård, Linköping-Häcken, Piteå IF-Hammarby (alla 15.00)
BORDTENNIS: VM, lag, gruppspel (Chengdu, Kina, tom 9/10).
+ Svenska lagen spellediga.
ISHOCKEY: SHL: Malmö-Brynäs (15.00).
ISHOCKEY: SDHL: HV71-Djurgården (13.00), Göteborg-Linköping (14.00), AIK-Modo (15.30), SDE-Luleå (16.10)
FOTBOLL: Premier League: Manchester C-Manchester U (15.00), Leeds-Aston Villa (17.30).
HANDBOLL: Handbollsligan: Hammarby-Helsingborg (16.00).
INNEBANDY: Superligan, herrar: Kalmarsund-Gävle, Jönköping-Pixbo (båda 16.00), Växjö-TG Umeå (16.30), Dalen-Storvreta (17.00).
INNEBANDY: Superligan, damer: Endre-Falun (12.30), Kalmarsund-Pixbo, Karlstad IBF-TG Umeå (båda 13.00), Malmö-Warberg IC, Åkersberga-Rönnby (båda 15.00), Täby-Lund (15.30), Sirius-Nacka (16.30).
VOLLEYBOLL: Elitserien, damer: Hylte/Halmstad-Örebro (14.00), Engelholm-Falköping (16.00)
VOLLEYBOLL: Elitserien, herrar: Habo-Södertelge (16.00), Hylte/Halmstad-Örkelljunga (16.30).
FOTBOLL: Bundesliga, herrar: Hertha Berlin-Hoffenheim (15.30), Schalke-Augsburg (17.30)
FOTBOLL: Bundesliga, damer: Frankfurt-Bremen, Meppen-Hoffenheim (båda 13.00), Duisburg-Bayern München, Freiburg-Essen (båda 16.00)
FOTBOLL: La Liga, herrar: Espanyol-Valencia (14.00), Celta Vigo-Betis (16.15), Girona-Real Sociedad (18.30), Real Madrid-Osasuna (21.00).
FOTBOLL: La Liga, damer: Levante-Atletico Madrid (12.00), Sevilla-Real Sociedad (16.00), Athletic Bilbao-Real Madrid (18.00).
FOTBOLL: Serie A, herrar: Lazio-Spezia (12.30), Lecce-Cremonese, Sampdoria-Monza, Sassuolo-Salernitana (alla 15.00), Atalanta-Fiorentina (18.00), Juventus-Bologna (20.45).
FOTBOLL Serie A, damer: Juventus-Pomigliano (12.30), Roma-Parma (14.30).
FOTBOLL: Ligue 1, herrar: Lorient-Lille (13.00), Ajaccio-Clermont, Auxerre-Brest, Toulouse-Montpellier, Troyes-Rennes (alla 15.00), Monaco-Nantes (17.05), Lens-Lyon (20.45).
FOTBOLL: Ligue 1, damer: Le Havre-Paris SG (12.45).
FOTBOLL: Superettan: Utsikten-Västerås SK (13.00), Norrby-Skövde AIK (15.00).
FOTBOLL: Elitettan: Rävåsen Karlskoga-Älvsjö AIK, TG Umeå-Gamla Upsala (båda 14.00).
TRAV: Årjäng (GS75), Övrevoll, Dannero, Hagmyren.
FRIIDROTT: London maraton.
RIDSPORT: Nations Cup, final (Barcelona, tom 2/10).
+Svenska ryttare: Stephanie Holmén, Wilma Hellström, Linda Heed, Evelina Tovek, Irma Karlsson.
RIDSPORT: Int dressyrtävl (Budapest, tom 2/10).
+Svenska ryttare: Jeanna Högberg, Jennie Larsson
BILSPORT: Formel 1, deltävl 17 av 22 (14.00, Singapore, tom 2/10).
ORIENTERING: Världscupen, deltävl 3 av 3, medeldistans (Davos, Schweiz, tom 3/10).
GOLF: USA-touren, herrar (Jackson, Mississippi, tom 2/10).
GOLF: Europatouren, damer (Sitges, Spanien, tom 2/10).
GOLF: Europatouren, herrar (Carnoustie, Storbritannien, tom 2/10)
GOLF: USA-touren, damer (The Colony, Texas, tom 2/10).
VOLLEYBOLL: VM, damer (Nederländerna och Polen, tom 15/10).
BILSPORT: Rally, VM-deltävl 11 av 13 (Nya Zeeland, tom 02/10).
SEGLING: Världstouren, matchracing, deltävl 14 av 16 (Singapore, tom 3/10)
SEGLING: Världstouren, matchracing, deltävl 13 av 16 (Langenargen, Tyskland, tom 3/10).
MCSPORT: Roadracing, motoGP: VM-deltävl 17 av 20 (Buriram, Thailand).
SKYTTE: VM, hagelgevär (Osijek, Kroatien, tom 11/10).
KANOT: VM, maraton (Ponte De Lima, Portugal, tom 2/10).
SEGLING: EM, kitefoil (Nafpaktos, Grekland, tom 2/10).
TENNIS: WTA 250 (Tallinn, Parma, Italien, tom 2/10).
TENNIS: ATP 250 (Seoul, Tel Aviv, Sofia, tom 2/10).
HANDBOLL: Bundesliga.
AMFOTBOLL: NFL.
ISHOCKEY: KHL.
FOTBOLL: MLS.
FOTBOLL: Grekiska ligan.
FOTBOLL: Turkiska ligan.
FOTBOLL: Ryska ligan.
FOTBOLL: Portugisiska ligan.
FOTBOLL: Norska elitserien.
FOTBOLL: Finländska mästerskapsserien.
FOTBOLL: Finländska nedflyttningsserien.
FOTBOLL: Danska ligan.
FOTBOLL: Belgiska ligan.
FOTBOLL: Nederländska ligan.
FOTBOLL: League championship.
FOTBOLL: 2. Bundesliga.
FOTBOLL: La Liga 2.
FOTBOLL: Serie B.
ISHOCKEY: Hockeyettan, östra.
ISHOCKEY: Hockeyettan, västra.
ISHOCKEY: Hockeyettan, södra.
ISHOCKEY: Hockeyettan, norra.
HANDBOLL: Allsvenskan, damer.
HANDBOLL: Allsvenskan, herrar.
BASKET: Basketettan norra, damer.
BASKET: Basketettan södra, damer.
INNEBANDY: Allsvenskan södra, damer.
INNEBANDY: Allsvenskan östra, damer.
INNEBANDY: Allsvenskan norra, damer.
INNEBANDY: Allsvenskan västra, damer.
INNEBANDY: Allsvenskan norra, herrar.
FOTBOLL: Ettan Södra.
FOTBOLL: Ettan Norra.
FOTBOLL: Division 1 Mellersta Götaland, damer.
FOTBOLL: Division 1 Norra Götaland, damer.
FOTBOLL: Division 1 Södra Svealand, damer.
FOTBOLL: Division 1 Norrland, damer.
FOTBOLL: Division 1 Norra Svealand, damer.
FOTBOLL: Division 2 Västra Götaland, herrar.
FOTBOLL: Division 2 Norra Svealand, herrar.
FOTBOLL: Division 2 Norra Götaland, herrar.
FOTBOLL: Division 2 Södra Svealand, herrar.
FOTBOLL: Division 3 Sydvästra Götaland, herrar.
FOTBOLL: Division 3 Sydöstra Götaland, herrar.
FOTBOLL: Division 3 Södra Norrland, herrar.
FOTBOLL: Division 3 Nordvästra Götaland, herrar.
FOTBOLL: Division 3 Norra Svealand, herrar.
MÅNDAG 3 OKTOBER
FOTBOLL: Lottning till gruppspelet i damernas Champions League (13.00, Nyon)
FOTBOLL: Inför damernas landskamp mot Spanien (Cordoba, tom 7/10)
+ Träning 18.00, pressträff 19.35.
FOTBOLL: Allsvenskan, herrar: Värnamo-Mjällby (19.00), IFK Göteborg-Elfsborg (19.10)
BORDTENNIS: VM, lag, gruppspel (Chengdu, Kina, tom 9/10).
+ Damer: Sverige-Taiwan (10.00).
ORIENTERING: Världscupen, deltävl 3 av 3, långdistans (Davos, Schweiz, tom 3/10).
BASKET: Basketligan, herrar: Norrköping-Borås (19.04).
HANDBOLL: Handbollsligan: Sävehof-Önnered (19.00)
FOTBOLL: Premier League, Leicester-Nottingham (21.00)
FOTBOLL: La Liga, herrar: Rayo Vallecano-Elche (21.00).
FOTBOLL: Serie A, herrar: Verona-Udinese (20.45)
FOTBOLL: Superettan: Trelleborgs FF-Jönköpings S (19.00).
ISHOCKEY: Hockeyallsvenskan: Östersund-Västervik (19.00).
BADMINTON: Badmintonligan.
TRAV: Gävle/Halmstad (V86), Solänget.
BÅGSKYTTE: VM, fält (Yankton, South Dakota, tom 9/10).
SKYTTE: VM, hagelgevär (Osijek, Kroatien, tom 11/10).
TENNIS: WTA (Ostrava, Tjeckien (500), Monastir, Tunisien (250), tom 9/10).
TENNIS: ATP 500 (Tokyo, Nur-Sultan, tom 9/10).
VOLLEYBOLL: VM, damer (Nederländerna och Polen, tom 15/10).
SEGLING: Världstouren, matchracing, deltävl 14 av 16 (Singapore, tom 3/10).
SEGLING: Världstouren, matchracing, deltävl 13 av 16 (Langenargen, Tyskland, tom 3/10)
AMFOTBOLL: NFL.
ISHOCKEY: KHL.
FOTBOLL: MLS.
FOTBOLL: Turkiska ligan.
FOTBOLL: Ryska ligan.
FOTBOLL: Portugisiska ligan.
FOTBOLL: Grekiska ligan.
FOTBOLL: Danska ligan.
FOTBOLL: La Liga 2
FOTBOLL: Ettan Södra.
TISDAG 4 OKTOBER
FOTBOLL: Inför damernas landskamp mot Spanien (Cordoba, tom 7/10)
+ Träning 11.30, pressträff 13.05.
BORDTENNIS: VM, lag, gruppspel (Chengdu, Kina, tom 9/10).
+ Herrar: Sverige-Polen (13.00)
MCSPORT: Speedway, SM-slutspel: final, andra matchen: Lejonen-Smederna (19.00).
CURLING: Grand slam, deltävl 1 av 6 (Ontario, Kanada, tom 9/10).
+ Lag Wranå, Lag Hasselborg, Lag Edin deltar.
ISHOCKEY: CHL, grupp A: Ålborg-Luleå (18.00), grupp D: Rögle-Zürich (18.05), grupp F: Färjestad-Cracovia (19.05), grupp G: Grenoble-Frölunda (20.35), grupp H: Belfast-Skellefteå (20.00).
+Övriga matcher: grupp A: Mikkeli-Sparta Prag (18.00), grupp D: Katowice-Fehervar (18.00), grupp F: Villach-Straubing (20.20), grupp H: Davos-Trinec (19.45).
HANDBOLL: Kval till European League, herrar: andra omg, andra matchen: Århus-Kristianstad (18.45), Montpellier-Sävehof (20.45).
FOTBOLL: Champions League, herrar, grupp A: Liverpool-Rangers, Ajax-Napoli (båda 21.00), grupp B: Porto-Leverkusen, Club Brygge-Atletico Madrid (båda 21.00), grupp C: Bayern München-Viktoria Plzen (18.45), Inter-Barcelona (21.00), grupp D: Marseille-Sporting Lissabon (18.45), Frankfurt-Tottenham (21.00).
HANDBOLL: Handbollsligan: Malmö-Alingsås, Aranäs-Redbergslid (båda 19.00).
BASKET: Basketligan, herrar: Uppsala-BC Luleå (18.34), Södertälje-Jämtland (19.04).
ISHOCKEY: Hockeyallsvenskan: Kristianstad-Djurgården (19.00).
FOTBOLL: Superettan: Öster-Brommapojkarna (19.00)
TRAV: Kalmar/Bjerke (V86), Eskilstuna
VOLLEYBOLL: VM, damer (Nederländerna och Polen, tom 15/10).
BÅGSKYTTE: VM, fält (Yankton, South Dakota, tom 9/10).
SKYTTE: VM, hagelgevär (Osijek, Kroatien, tom 11/10).
TENNIS: WTA (Ostrava, Tjeckien (500), Monastir, Tunisien (250), tom 9/10).
TENNIS: ATP 500 (Tokyo, Nur-Sultan, tom 9/10).
BADMINTON: Badmintonligan
AMFOTBOLL: NFL.
ISHOCKEY: KHL.
FOTBOLL: Skotska ligan
FOTBOLL: League championship.
FOTBOLL: League 1.
FOTBOLL: League 2.
ONSDAG 5 OKTOBER
FOTBOLL: Inför damernas landskamp mot Spanien (Cordoba, tom 7/10)
+ Träning 11.30, pressträff 13.05.
BORDTENNIS: VM, lag (Chengdu, Kina, tom 9/10).
FOTBOLL: Champions League, herrar, grupp E: Salzburg-Dinamo Zagreb (18.45), Chelsea-Milan (21.00), grupp F: Leipzig-Celtic (18.45), Real Madrid-Sjachtar Donetsk (21.00), grupp G: Manchester C-FC Köpenhamn, Sevilla-Dortmund (båda 21.00), grupp H: Juventus-Maccabi Haifa, Benfica-Paris SG (båda 21.00).
HANDBOLL: Handbollsligan: Ystad-Hallby (19.00).
ISHOCKEY: Hockeyallsvenskan: Björklöven-Almtuna, Mora-AIK, Södertälje-Vita Hästen,Tingsryd-Bik Karlskoga (alla 19.00).
TRAV: Solvalla/Åby (V86), Bro Park.
ISHOCKEY: CHL, grupp B: TPS-Wolfsburg (18.00), Olimpija Ljubljana-Zug (19.15), grupp C: München-Tappara (18.00), Slovan Bratislava-Rapperswil (20.00), grupp E: Salzburg-Fribourg (20.20), grupp G: Berlin-Mountfield (19.30).
RIDSPORT: Int fälttävl med Nations Cup (Boekelo, Nederländerna, tom 9/10).
+Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Sofia Sjöborg, Erika Sjöström.
CURLING: Grand slam, deltävl 1 av 6 (Ontario, Kanada, tom 9/10).
+ Lag Wranå, Lag Hasselborg, Lag Edin deltar.
BÅGSKYTTE: VM, fält (Yankton, South Dakota, tom 9/10).
TENNIS: WTA (Ostrava, Tjeckien (500), Monastir, Tunisien (250), tom 9/10).
TENNIS: ATP 500 (Tokyo, Nur-Sultan, tom 9/10).
VOLLEYBOLL: VM, damer (Nederländerna och Polen, tom 15/10).
BASKET: Basketettan södra, damer.
BASKET: Basketettan norra, damer.
HANDBOLL: Allsvenskan, herrar.
ISHOCKEY: Hockeyettan, östra.
ISHOCKEY: Hockeyettan, västra.
ISHOCKEY: Hockeyettan, södra.
ISHOCKEY: Hockeyettan, norra.
ISHOCKEY: KHL.
ISHOCKEY: Finländska ligan.
FOTBOLL: Skotska ligan.
FOTBOLL: Finländska mästerskapsserien.
FOTBOLL: League championship.