Blondinbella fick flådd mink

Djurättsaktivister gav protestpresent under loppis med pälsar.


Blondinbella och ett antal andra av landets populäraste modebloggare har under helgen haft "bloppis" - blogg-loppis - på Östermalm i Stockholm. Köerna har ringlat långa utanför och hundratals tonårstjejer har fyndat bland bloggerskornas avlagda gamla kläder. Bland kläderna fanns exempelvis några uttjänta djurpälsar.

Men under söndagen fick Blondinbella, eller Isabella Löwengrip som hon heter egentligen, en present som kanske inte var så önskvärd.

Två djurättsaktivister besökte loppisen och överlämnade en flådd mink till Blondibella.

– Vi ville att Blondinbella skulle se vad det är hon försvarar eftersom många, särskilt unga tjejer, ser upp till henne och har henne som förebild, säger en av aktivisterna till Sydsvenskan.

Isabella Löwengrip har på sin blogg tidigare försvarat pälsbärande, och poserat med djurpälsar på bilder.

Här är filmen på när Blondinbella får den flådda minken:

Skrivet av:

Senaste nytt

Här är kläderna Robinson-Toves kille inte gillar att hon bär

2 timmar sedan

Därför pratar Karolina "VonTilander" Tilander med brytning: "Jag har..."

2 timmar sedan
Karolina "VonTilander" Tilander är ett stort namn både på TikTok och nu i Robinson 2023. Något många har reagerat på är hennes brytning – och nu berättar Karolina mer om det hela...

Marie Serneholt 11 år efter uppbrottet: "Om jag skulle träffa Måns i dag..."

3 timmar sedan
Måns Zelmerlöw gick från Idol-deltagare till en av Sveriges mest älskade artister och programledare. Men hur mycket vet du egentligen om Lundasonen? Nyheter24 reder ut några av de vanligaste frågorna som svenska folket googlar om Zelmerlöw.

"Shane MacGowan var en fantastisk poet"

3 timmar sedan
Shane MacGowan var så mycket mer än "A fairytale of New York", tycker GP:s musikjournalist Johan Lindqvist som minns en stor poet, sångare och outsider.

Han blev den irländska musikens enfant terrible

idag 13:08
Den irländsk-engelska musikens enfant terrible har avlidit. Shane MacGowan var känd för sitt vilda festande, sin raspiga röst – och allas favorit-jullåt "Fairytale of New York".

The Pogues-sångaren Shane MacGowan död

idag 13:00
Artisten Shane MacGowan har avlidit, uppger Sky News. MacGowan, som var sångare i bandet The Pogues, blev 65 år.